Niestety osobnicy podający się za konserwatystów czy prawicowców w Polsce nie dostrzegają tej prostej zależności i postrzegają Rosję nie przez pryzmat lewicowych patologi, jakie stręczy Polakom w swojej propagandzie, ale przez pryzmat rosyjskich działań w Rosji – a są to dwie sprzeczne działania. Przykładem tego jest to, że rosyjska propaganda dla Polaków szerzy wspiera walkę w Polsce z Kościołem i wyśmiewa tych, którzy bronią zachowania cywilizacji zachodniej, podczas gdy Rosja u siebie wspiera cerkiew i obronę konserwatywnych wartości.

 

 

Na „Sputniku” rosyjskim portalu dla Polaków, ukazał się, kpiący z Polaków zatroskanych o wartości konserwatywne i los cywilizacji zachodniej, artykuł „Notre Dame: Francuzi płaczą, Polacy szukają spisku” autorstwa Antoniny Świst. Czytelnicy rosyjskiego portalu dla Polaków mogą się dowiedzieć ze „Sputnika”, że „Polskie media ogarnęła fala komentarzy publicystów, wyjaśniających zagadkę wybuchu pożaru w paryskiej katedrze. Tym razem Polacy nie poprzestali na teoriach stricte politycznych, ale sięgnęli po metafizykę i boskie moce. Okazuje się, że mamy w narodzie nie tylko specjalistów od architektury i pożarnictwa, ale również od sił nieczystych i mocy przepowiedni”.

 

 

Rosyjski portal dla Polaków przedstawia wypowiedzi zatroskanych o los cywilizacji zachodniej i broniących wartości konserwatywnych polskich patriotów jako przejaw ich komicznego wariactwa. Ze „Sputnika” można się dowiedzieć, że Tomasz Terlikowski uważa, że pożar Notre Dame „nie był zwykłym ogniem zaprószonym przez nieuwagę, ale ogniem pochodzącym od katolickiego Boga”.

 

 

Określany przez rosyjski portal dla Polaków mianem „Nostradamusa polskiej publicystyki” Tomasz Terlikowski uważa, według „Sputnika”, że taka kara wynika z upadku wiary w Europie, i czeka wszystkich, którzy się nie nawrócą.

 

 

W opinii rosyjskiego portalu dla Polaków z Tomaszem Terlikowskim zgadzać się ma Rafał Ziemkiewicz, dla którego pożar Notre Dame „ma wymiar metafizyczny”. Ku zgorszeniu rosyjskiego portalu dla Polaków Rafała Ziemkiewicz nie wierzy „by francuskie państwo w obecnym stanie mogło zagwarantować uczciwe śledztwo co do przyczyn pożaru”.

 

 

Rosyjskiemu portalowi dla Polaków nie spodobały się też wpisy po pożarze Notre Dame autorstwa: Magdaleny Ogórek (w których historyk sztuki wspomniała o napływie islamskich imigrantów), poseł Bernardety Krynickiej (która skrytykowała laicyzacje), Adama Andruszkiewicza (krytykujące multikulturalizm, islamską imigrację, laicyzacje), Krystyny Pawłowicz.

 

 

To jak według rosyjskiego portalu dla Polaków powinni polscy czytelnicy postrzegać pożar Notre Dame najlepiej widać w stwierdzeniu publicystki „Sputnika”, że „pożary i katastrofy architektoniczne (podobnie jak lotnicze) zdarzają się we współczesnym świecie bez względu na wyznawaną religię, orientację, poglądy polityczne, kolor skóry czy upodobania”.

 

 

Polscy patrioci powinni być świadomi, że rosyjska propaganda dla Polaków szerzy między innymi takie lewicowe patologie jak: poparcie dla napływu islamskich imigrantów, tworzenia społeczeństwa wielokulturowego, laicyzacji, niszczenie zachodniej cywilizacji i wartości konserwatywnych, bezgraniczne zaufanie i wiarę w dobroczynność systemu politycznego Unii Europejskiej.

 

 

Powstała w VI wieku przed naszą erą „Sztuka Wojny”. Wśród wymienionych na Wikipedii cytatów chińskiego mistrza strategi taktyki warto przypomnieć (szczególnie prawicy przed wyborami):

 

- Aby uniknąć tego, co silne, trzeba uderzać w to, co słabe.

 

- Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika.

 

- Ci, którzy pierwsi staną na polu bitwy i oczekują wroga, są wypoczęci. Ci, którzy przybywają na pole ostatni i od razu przystępują do walki, są wyczerpani. Dlatego mądry wojownik sprawia, by wróg przyszedł do niego, natomiast sam nie udaje się do innych.

 

- Ci, którzy potrafią postępować niekonwencjonalnie, są nieskończeni niczym niebo i ziemia, niewyczerpani niczym wielkie rzeki.

 

- Człowiek bez strategii, który lekceważy sobie przeciwnika, nieuchronnie skończy jako jeniec.

 

- Dobry wojownik staje tam, gdzie nie będzie można go pokonać, i nie przeoczy żadnej słabości przeciwnika.

 

- Działaj po rozważeniu sytuacji. Ten kto jako pierwszy zrozumie znaczenie odległości, zwycięży -taka jest zasada zbrojnej walki.

 

- Działania armii opierają się na podstępach; posuwa się ona naprzód, gdy jest to korzystne

 

- Gdy chcesz atakować armię, oblegać miasto lub zabić kogoś, musisz najpierw zdobyć wiedzę o broniących generałach, ich gościach, strażnikach ich bram i ich sługach.

 

- Gdy generał nie potrafi ocenić sił przeciwnika, atakuje wroga górującego liczebnie lub silniejszego oraz nie pojmuje wartości bojowych własnych ludzi, wtedy przegrywa.

 

- Gdy masz atakować blisko, przygotowuj się tak, jakby czekała cię długa droga; gdy chcesz atakować daleko, czyń tak, jakbyś wybierał się jedynie w krótką podróż. Zwab wroga nadzieją korzyści i pokonaj go przez zaskoczenie.

 

- Gdy nieprzyjaciel da ci okazję przerwania szeregów, korzystaj z tego natychmiast. Daj im, o co się prosili i starannie przewiduj ich posunięcia. Utrzymuj dyscyplinę w swych szeregach i przystosuj własne postępowanie do działań wroga, by wpłynąć na wynik wojny. Najpierw powinieneś być jak nadobna dziewica, przed którą wróg otworzy drzwi, a potem jak wypuszczony z klatki królik, którego wróg nie może wyrzucić.

 

- Gdy reguły prowadzenia wojny pozwalają przewidzieć pewne zwycięstwo, przystąpienie do walki jest bez wątpienia właściwe, nawet jeśli władca nie życzy sobie żadnej bitwy. Jeśli reguły wojny przepowiadają porażkę, właściwe jest powstrzymać się od walki, nawet jeśli władca pragnie wojny.

 

- Jest pięć sposobów na zwycięstwo:

 

– Wiedzieć kiedy walczyć, a kiedy nie walczyć.

 

– Umieć wykorzystać różnice w liczebności wojsk obu stron.

 

– Sprawić, by od szeregowca po władcę wszyscy mieli wspólny cel.

 

– Być gotowym, aby zaatakować nieprzygotowanego wroga.

 

– Posiadać generała, który jest zdolny oraz władcę, który się nie wtrąca.

 

- Jeśli nie znasz planów swoich rywali, nie stworzysz dobrych przymierzy.

 

- Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew. Jeśli nie poznasz swego wroga, lecz poznasz siebie, jedną bitwę wygrasz, a drugą przegrasz. Jeśli nie znasz ni siebie, ni wroga, każda potyczka będzie dla Ciebie zagrożeniem.

 

- Kiedy nieprzyjaciel atakuje, cofamy się;

 

kiedy nieprzyjaciel zatrzymuje się, nękamy go;

 

kiedy nieprzyjaciel chce uniknąć bitwy, atakujemy;

 

kiedy nieprzyjaciel uchodzi, następujemy za nim.

 

- Na wojnie chodzi o zwycięstwo, nie o upór.

 

- Otoczony, obmyślaj plany. Zagrożony śmiercią, walcz.

 

- Poznanie innych i poznanie siebie to zwycięstwo bez ryzyka. Poznanie otoczenia i poznanie sytuacji to zwycięstwo całkowite.

 

- Przeto winno się atakować bez szukania chwały, wycofywać bez unikania niesławy, jedynie chronić ludzi z korzyścią także dla władcy, pełniąc w ten sposób zaszczytną służbę dla kraju.

 

- Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać.

 

- Szybkość jest duszą wojny, wykorzystaj swoje szanse zanim przeciwnik osiągnie gotowość. Korzystaj z tych dróg, które będą dla niego zaskoczeniem.

 

- Szybcy jak wiatr, spokojni jak las, zapalczywi niczym ogień, niewzruszeni jak góry, niepoznani jak ciemność, gwałtowni niczym piorun – tacy winni być żołnierze.

 

- Traktuj swoich żołnierzy jak własne dzieci, a pójdą za tobą w najgłębsze doliny. Patrz na nich jak na własnych ukochanych synów, a będą stać przy tobie choćby do śmierci.

 

- Twoim celem musi być zdobycie wszystkiego bez zniszczenia czegokolwiek.

 

- Tak jak strumień szuka swojej drogi w górach, tak wytrwały strateg odnajduje błędy i słabości wroga by odnieść zwycięstwo.

 

- Użyj skromności, by wzbudzić we wrogach pychę. Zmęcz ich wymykaniem się. Wywołaj wśród nich rozłam. Gdy będą nieprzygotowani, zaatakuj i bądź tam, gdzie cię nie oczekują.

 

- Walcz zbiegając ze wzgórza, a nie wspinając się na nie.

 

- W czasach niedostatku broń się, atakuj w czasach obfitości.

 

- Znajomość przyszłości nie może być uzyskana od duchów, z astrologii ani obliczeń. Trzeba ją uzyskać od ludzi, którzy znają stan sił wroga.

 

- Zwycięska armia najpierw wygrywa, a potem dąży do walki. Pokonana armia najpierw walczy, a potem dąży do zwycięstwa.

 

- Zwyciężają ci, którzy wiedzą, kiedy walczyć, a kiedy nie.

 

 

Jan Bodakowski