Złoto w wersji deluxe
Klasyczne złoto w ostatnich latach jest w odwrocie. Związane jest to z upowszechnianiem się innych metali szlachetnych, zwłaszcza bardzo drogiej platyny, ale głównym winowajcą jest tu jednak złoto kolorowe. Złoto kolorowe to nic innego jak stopy złota wymieszane z innymi metalami bardziej lub mniej szlachetnymi, dzięki którym uzyskany metal jest trochę bardziej wytrzymały i co zdecydowanie ważniejsze – posiada jaśniejszy lub różowawy kolor. Najczęściej mówi się właśnie o złocie białym i o złocie różowym. Wykorzystanie tych stopów potrafi mocno podnieść cenę biżuterii ze względu na trudność w praktycznym łączeniu różnych stopów złota. Nie to jest jednak problemem.
Złoto różowe i białe może być uzyskiwane na kilka różnych sposobów różniących się ceną. Tańsze rodzaje złota mieszanego nie są niestety obojętne biologicznie i może to skutkować powstaniem bardzo gwałtownej reakcji alergicznej. Dlatego jeśli nie mamy pewności, czy wybranka nie będzie miała takiej reakcji, warto się powstrzymać z kupowaniem złota kolorowego na prezent.


Rozmiar pierścionka
Bardzo częstym prezentem są pierścionki, niekoniecznie te zaręczynowe. Jest to prezent wspaniały, ale zdarza się, że dość mocno problematyczny. Problem pojawia się przy doborze rozmiaru.
Większość mężczyzn ma ograniczone pojęcie o rozmiarach pierścionków, kiedy wybiera się na zakupy takiego prezentu. Efekt tego może być oczywisty, czyli nie pasujący pierścionek. Co prawda możliwe jest zmienianie wielkości pierścionka i wiele zakładów jubilerskich oferuje nawet taką usługę za darmo. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to możliwe. Zwłaszcza pierścionki z dużą ilością kamieni, z różnych stopów złota i o bardzo skomplikowanej formie mogą nie do końca poddawać się procesowi powiększania lub zmniejszania. Czasami jest to niemal niemożliwe lub co najmniej bardzo kosztowne.
Należy w takim wypadku umiejętnie zdobyć rozmiar pierścionka. Można zapytać, lecz wtedy element niespodzianki zostanie utracony. Możemy także poprosić o pomoc matkę lub koleżankę partnerki, tutaj istnieje ryzyko nie dochowania tajemnicy i po niespodziance. Najlepszym sposobem jest zmierzenie suwmiarką już posiadanego przez wybrankę pierścionka. Tutaj też pojawia się pewne ryzyko, ponieważ nic nie daje nam gwarancji, że wybrany do mierzenia pierścionek ma odpowiedni rozmiar. Jeśli wybranka ściąga wieczorem swój ulubiony pierścionek i odkłada go do pudełka, jesteśmy w domu.

Artykuł powstał przy współpracy z Karkosik.pl