Materiały powodujące alergię kontaktową

Badania pokazują, że to właśnie te materiały najczęściej wywołują kontaktowe reakcje alergiczne. Są to:

  • Metale: nikiel, kobalt, chromiany
  • Barwniki, konserwanty: parabeny, formaldehyd
  • Substancje zapachowe (olejki eteryczne)
  • Lanolina, alergeny w gumie, propolisie itp.
  • Leki
  • Środki piorące
  • Kosmetyki - produkty do makijażu, lakiery do paznokci itp.

Jak wykonuje się testy naskórkowe?

  Związek chemiczny w optymalnym stężeniu nanosi się na hipoalergiczny nośnik - plasterek. Skóra pleców między kręgosłupem a łopatką jest najczęściej używana do aplikacji ze względu na dużą powierzchnię skóry dostępną do badania. W niektórych przypadkach możliwe jest badanie na skórze kończyn górnych.

  Wskazane jest, aby poddać badaniu obszar skóry bez lub z minimalną wysypką, o pozwoli uniknąć fałszywie dodatnich wyników testu. Nie zaleca się stosowania maści hormonalnych i blokujących działanie silnych substancji zapalnych przez 5 dni przed badaniem. Testowanie przeprowadza się tylko w okresie remisji zapalenia skóry, korzystnie jeden miesiąc po zaostrzeniu.

  Zastosowanie testów na czystej skórze, czyli wstępnie oczyszczonej wodą i wytartej do sucha, pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania wiarygodnych wyników w 87% przypadków. Konieczne jest zaznaczenie konturu obszarów testowych piórem fluorescencyjnym lub pisakiem. Po nałożeniu opatrunku testy powinny pozostać suche do usunięcia. W przypadku silnego świądu, pieczenia lub silnego podrażnienia skóry, testy należy natychmiast usunąć.

Ocena wyników testów naskórkowych

  Badana osoba powinna przybyć w ciągu 24-48 godzin na wstępną ocenę reakcji, która jest przeprowadzana 30 minut po usunięciu testu płatkowego. Dodatkowa ocena wyników jest przeprowadzana po upływie 72, 96 i 120 godzin po testach. Jeśli występuje uczulenie na kontakt z alergenami, na obszarach skóry mających kontakt z nimi występuje reakcja miejscowa o różnym nasileniu. Może uwidocznić się: rumień, pęcherzyki, grudki.

  Ponowna ocena rozróżni reakcję drażniącą od reakcji alergicznej i dostarczy możliwość określenia pozytywnej opóźnionej odpowiedzi na alergeny. Zwykle podczas wstępnej oceny reakcja skóry na około 30% alergenów istotnych z przyczyn jest ujemna i dopiero po 96 godzinach staje się dodatnia. Z drugiej strony niektóre reakcje drażniące, dodatnie po 24-48 godzinach, zanikają po 96 godzinach z powtarzaną oceną.

  Wynik ujemny potwierdza brak alergii na dany czynnik i skóra w miejscu zastosowania preparatu jest niezmieniona. Pozytywny wynik powoduje, konieczność przeprowadzenia dodatkowych testów, aby wyłonić dany alergen odpowiedzialny za reakcję uczuleniową.  

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed