Jak i po co wykonuje się testy naskórkowe?

0
0
0
/

Testy naskórkowe (płatkowe) są stosowane, jako metoda diagnostyczna alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Obecnie testy te są stosowane w kontaktowym zapaleniu skóry i atopowym zapaleniu skóry do diagnozy konkretnego czynnika kontaktowego. W tym samym czasie testy skórne pozwalają potwierdzić diagnozę zapalenia skóry, zidentyfikować jej źródło, wybrać kosmetyki lub leki bezpieczne dla danej osoby.

Materiały powodujące alergię kontaktową

Badania pokazują, że to właśnie te materiały najczęściej wywołują kontaktowe reakcje alergiczne. Są to:

  • Metale: nikiel, kobalt, chromiany
  • Barwniki, konserwanty: parabeny, formaldehyd
  • Substancje zapachowe (olejki eteryczne)
  • Lanolina, alergeny w gumie, propolisie itp.
  • Leki
  • Środki piorące
  • Kosmetyki - produkty do makijażu, lakiery do paznokci itp.

Jak wykonuje się testy naskórkowe?

  Związek chemiczny w optymalnym stężeniu nanosi się na hipoalergiczny nośnik - plasterek. Skóra pleców między kręgosłupem a łopatką jest najczęściej używana do aplikacji ze względu na dużą powierzchnię skóry dostępną do badania. W niektórych przypadkach możliwe jest badanie na skórze kończyn górnych.

  Wskazane jest, aby poddać badaniu obszar skóry bez lub z minimalną wysypką, o pozwoli uniknąć fałszywie dodatnich wyników testu. Nie zaleca się stosowania maści hormonalnych i blokujących działanie silnych substancji zapalnych przez 5 dni przed badaniem. Testowanie przeprowadza się tylko w okresie remisji zapalenia skóry, korzystnie jeden miesiąc po zaostrzeniu.

  Zastosowanie testów na czystej skórze, czyli wstępnie oczyszczonej wodą i wytartej do sucha, pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania wiarygodnych wyników w 87% przypadków. Konieczne jest zaznaczenie konturu obszarów testowych piórem fluorescencyjnym lub pisakiem. Po nałożeniu opatrunku testy powinny pozostać suche do usunięcia. W przypadku silnego świądu, pieczenia lub silnego podrażnienia skóry, testy należy natychmiast usunąć.

Ocena wyników testów naskórkowych

  Badana osoba powinna przybyć w ciągu 24-48 godzin na wstępną ocenę reakcji, która jest przeprowadzana 30 minut po usunięciu testu płatkowego. Dodatkowa ocena wyników jest przeprowadzana po upływie 72, 96 i 120 godzin po testach. Jeśli występuje uczulenie na kontakt z alergenami, na obszarach skóry mających kontakt z nimi występuje reakcja miejscowa o różnym nasileniu. Może uwidocznić się: rumień, pęcherzyki, grudki.

  Ponowna ocena rozróżni reakcję drażniącą od reakcji alergicznej i dostarczy możliwość określenia pozytywnej opóźnionej odpowiedzi na alergeny. Zwykle podczas wstępnej oceny reakcja skóry na około 30% alergenów istotnych z przyczyn jest ujemna i dopiero po 96 godzinach staje się dodatnia. Z drugiej strony niektóre reakcje drażniące, dodatnie po 24-48 godzinach, zanikają po 96 godzinach z powtarzaną oceną.

  Wynik ujemny potwierdza brak alergii na dany czynnik i skóra w miejscu zastosowania preparatu jest niezmieniona. Pozytywny wynik powoduje, konieczność przeprowadzenia dodatkowych testów, aby wyłonić dany alergen odpowiedzialny za reakcję uczuleniową.  

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną