Przytulna część wspólna

Wspólne mieszkanie to także wspólne spędzanie czasu. Warto robić to w wygodnej wspólnej strefie, w skład której wchodzić będzie kuchnia, przestronna jadalnia oraz przytulny pokój dzienny. Dla starszego pokolenia bardziej akceptowalnym rozwiązaniem z pewnością będzie połączenie kuchni i jadalni oraz odrębny pokój dzienny. Skupienie tych trzech funkcjonalności w jednym, loftowym pomieszczeniu może być dla nich zbyt ekstrawaganckie. Warto zadbać o duży rodzinny stół w części jadalnej. Obowiązkowym wyposażeniem salonu powinna być ogromna kanapa, na której zmieści się cała rodzina. Klimatu dodać może kominek oraz ogólnodostępne wyjście na taras lub do ogrodu. Dobrze, aby pomieszczenia te były na jednym poziomie, tak by nie utrudniać korzystania z nich mniej sprawnym członkom rodziny.

Wygodna łazienka

Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie łazienki w sąsiedztwie strefy wspólnej tak, aby każdy z członków rodziny miał do niej nieograniczony dostęp. Jeżeli zdecydujemy się na dwie kondygnacje warto, aby na każdej z nich znalazła się łazienka. Dla osób starszych z pewnością wygodniejsza będzie ta wyposażona w kabinę prysznicową, z kolei rodzicom i dzieciom (a zwłaszcza dzieciom!) wygodniej i przyjemniej będzie się korzystać z wanny. Takie rozwiązanie pozwoli też uniknąć konfliktów i długich kolejek do łazienki o poranku.

Prywatne strefy

Warto, by strefy prywatne poszczególnych domowników były oddzielone od siebie np. częściami wspólnymi. Dobrze też zadbać, by pomieszczenia najstarszych członków rodziny nie sąsiadowały z pokojami dzieci i nastolatków. Mają oni zróżnicowane potrzeby i sposoby spędzania wolnego czasu — hałas pochodzący z pokojów młodych dla starszych może być sporym utrudnieniem podczas odpoczynku lub snu, natomiast dla młodzieży trudne może być ograniczanie głośności muzyki, filmów, czy rozmów. Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie pokoju dziadków na parterze, by nie musieli oni pokonywać schodów w drodze na spoczynek oraz stref dla rodziców i dzieci na piętrze. Taka bliskość jest wygodniejsza w przypadku doglądania śpiących maluchów.

Osobne wejścia

Jeżeli zależy Ci na poczuciu odrębności, ale nie chcesz unikać mieszkania z rodzicami, warto zaaranżować dom jako dwa osobne mieszkania, z odrębnymi wejściami. Pozwoli to nie tylko na optymalne wykorzystanie przestrzeni, ale i też zapewni intymność oraz swego rodzaju niezależność pokoleń. Poszczególne strefy mogą być połączone w środku domu drzwiami, tak aby uniknąć wychodzenia na dwór w razie chęci odwiedzenia członków rodziny i ułatwić wspólne spędzanie czasu.

Zaprojektowanie idealnego projektu domu wielorodzinnego jest zadaniem trudnym, ale tylko na pozór. Dzięki znajomości pewnych trików i rozwiązań można stworzyć komfortowe miejsce do harmonijnego i wygodnego życia dla kilku pokoleń.

Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl