Wizyta u specjalisty
W sytuacjach, gdy osoba wstydzi się własnego uśmiechu i niezbędna jest korekta koloru i kształtu zębów, jedynym wyjściem jest udanie się do specjalisty stomatologii estetycznej. W przypadku małych pęknięć i urazów szkliwa czy nadłamań brzegów zębów siecznych lekarz dentysta przedstawi możliwości ich skorygowania.
Zazwyczaj takie małe niedoskonałości można poprawić przy pomocy wypełnień kompozytowych. Są one cenowo przyjazne dla kieszeni pacjenta i można je wykonać podczas jednej wizyty.

Najprostszym sposobem na usunięcie przebarwień zębowych jest profesjonalne czyszczenie zębów, czyli piaskowanie. Polega ono na wyrzucaniu  na zęby pod dużym ciśnieniem drobinek piasku dentystycznego. Dzięki temu kamień nazębny i przebarwienia znikają z powierzchni zębów. Dorosłym zaleca się przeprowadzenie tego zabiegu dwa razy w roku.

W przypadku niezadowolenia z koloru własnych zębów stomatologia estetyczna ma do zaoferowania wybielanie zębów lampą Beyond lub nakładkami, a także możliwe jest wybielanie pojedynczych zębów, które przebarwiły się po leczeniu kanałowym. W zależności od metody zabieg przeprowadza się w gabinecie i otrzymuje efekt natychmiastowy, bądź w domu i na sukces czeka 2-4 tygodni.

Rozwiązania minimalnie inwazyjne                                                                                            W przypadku rozległych wypełnień, szpar między zębami, a także złamanych czy niedoskonałych w kształcie zębów oraz niewielkiej wady zgryzu, idealnym rozwiązaniem są licówki zębowe!
Zazwyczaj są one wykonywane z porcelany lub kompozytu. W tym celu należy tak delikatnie zeszlifować szkliwo zęba, że nawet niepotrzebne jest znieczulenie. Licówki kompozytowe są tańsze i mniej trwałe od porcelanowych, w przypadku których można liczyć, że przy odpowiedniej higienie jamy ustnej mogą one spełniać swoje zadanie przez prawie 15 lat. 

Mimo że stomatologia estetyczna ma obecnie bogatą gamę zabiegów do upiększenia uśmiechu, nie wolno zapominać o tym, że pacjent też ponosi odpowiedzialność za swoje zęby. Nawet najlepsze rozwiązanie nie spełni oczekiwań, jeśli nie będzie mu towarzyszyła idealna higiena jamy ustnej. Tylko regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, używanie też wykałaczek i płynów do płukania jamy ustnej oraz czyszczenie języka i stosowanie irygatora, a także zdrowe odżywianie z ograniczeniem cukrów prostych, zagwarantuje zdrowe zęby na lata.

Obecnie stomatologia estetyczna przy pomocy nowoczesnych urządzeń i metod jest w stanie wyczarować nowy, promienny uśmiech. Niezależnie od tego, czy planowane są drobne zabiegi (profesjonalne czyszczenie i wybielanie zębów, małe wypełnienia), czy też kompleksowa korekta kształtu zębów, efektem tych działań będzie całkowita metamorfoza pacjenta.

Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl