Nowe rozwiązania

Specjaliści zajmujący się udoskonaleniem form płatności starają się zapewnić konsumentom możliwie najwygodniejsze i najszybsze rozwiązania. Jednym z nich są coraz popularniejsze transakcje dokonywane za pomocą telefonu. Są dostępne dla klientów sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Nie musimy posiadać nie tylko gotówki, ale również karty płatniczej. Nie trzeba się nawet logować do bankowości internetowej. Wystarczy smartfon wyposażony w odpowiednie oprogramowanie i aplikację. Jednak warto zaznaczyć, że jeszcze nie każdy bank oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z takiego rozwiązania.

BLIK

BLIK to nowy sposób płatności, który powstał wskutek współpracy kilku największych instytucji bankowych w Polsce. Dzięki niemu możemy płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych bez użycia karty, wypłacić pieniądze w bankomacie, skorzystać z wpłatomatu, niemal natychmiast przelać środki finansowe na numer telefonu klienta innego banku. Wszystko to jest możliwe dzięki jednej podstawowej funkcji, mianowicie generowaniu czeków BLIK. Jest to kod składający się z 9 cyfr, które należy wpisać w trakcie płatności.

Aby móc skorzystać z płatności BLIK, należy posiadać konto bankowe w jednym z banków udostępniających tę funkcję. Informacje na ten temat znajdziemy na stronach internetowych zarówno naszych placówek, jak i systemu BLIK. Niezbędne będzie również pobranie aplikacji mobilnej należącej do naszego banku, gdzie znajduje się funkcja płatności BLIKIEM.

Klienci jakich banków mogą skorzystać z tego rozwiązania?

Alior Bank, Bank Millennum, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Orange Finanse, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole, Bank Pekao S.A.

Obecnie jeszcze nie we wszystkich sklepach mamy możliwość płacenia BLIKIEM, by uniknąć kłopotów lepiej wcześniej sprawdzić, czy dane miejsce oznaczone jest naklejką z logo systemu. Jeśli nie mamy pewności, zapytaj ekspedienta. Przy kasie poinformuj o chęci płacenia BLIKIEM.

Apple Pay

Innym rozwiązaniem może być usługa Apple Pay. Wydawca zapewnia, że jest to rozwiązanie łatwe w obsłudze i bezpieczniejsze nawet od tradycyjnej karty płatniczej. Aby móc skorzystać z tego sposobu płatności konieczne będzie posiadanie telefonu lub zegarka należącego do firmy Apple. Z funkcji tej można skorzystać przy weryfikacji za pomocą Touch ID, czyli odciskiem palca lub Face ID, czyli poprzez skierowanie telefonu na twarz.

Tak jak w przypadku BLIK należy wcześniej upewnić się, czy dany sklep udostępnia możliwość płatności tym sposobem. Następnie przykładamy telefon do czytnika, przykładając palec do okrągłego przycisku w urządzeniu mobilnym lub po wcześniejszym skierowaniu w stronę twarzy.

Aby móc korzystać z tej możliwości, musimy zainstalować na telefonie aplikację Wallet, a następnie dodać do niej swoje karty płatnicze.

Klienci jakich banków mogą skorzystać z tego rozwiązania?

Alior Bank, Eurobank, T-Mobile Usługi Bankowe, BZ WBK, mBank, Nest Bank, Orange Finanse, BGZ BNP Paribas, Sodexo, Getin, Edenred, Plus Bank, Citi Handlowy, ING, DiPocket, Raiffeisen Bank, Revolut, Krakowski Bank Spółdzielczy, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Podkarpacki Bank Spółdzielczy. Można również skontaktować się ze swoim bankiem w celu udzielenia informacji na temat współpracy z Apple Pay.

Google Pay

Analogicznym rozwiązaniem dla osób nieposiadających urządzenia Apple jest Google Pay. Producent zapewnia użytkowników, że  aplikacja to szybki i prosty sposób płacenia. Nie musimy się martwić o nic. Google zabezpiecza nasze dane, a płatności możemy kontrolować w każdej chwili w przeglądarce lub aplikacji.

Aby móc korzystać z Google Pay, należy ściągnąć na swój telefon odpowiednią aplikację oraz dodać do niej swoje karty płatnicze.

Klienci jakich banków mogą skorzystać z tego rozwiązania? Taką możliwość udostępniają takie same instytucje, jak w przypadku Apple Pay.

Warunki techniczne do spełnienia

Aby móc skorzystać z płatności za pomocą telefonu, musi on być wyposażony w technologię Near Field Communication. Nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ obecnie każdy smartfon jest wyposażony w NFC. Dodatkowo niezbędne jest posiadanie karty zbliżeniowej. Warto również zaznaczyć, że aby rozpocząć korzystanie z płatności telefonem, nie trzeba podpisywać żadnej dodatkowej umowy. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację ze Sklepu Google Play lub Apple Store. Niektóre banki posiadają własne systemy umożliwiające płatności telefonem.

Czas odpowiedzieć na pytanie: Czy nowe formy płatności zastąpią gotówkę i karty? Póki co z pewnością nie. Jak widać karty płatnicze, nie wyeliminowały z obiegu pieniędzy. Tak samo sytuacja wygląda z nowym rozwiązaniem, jakim jest płatność telefonem. Dodatkowo nadal nie we wszystkich miejscach można skorzystać z takiej funkcji.

Artykuł został opracowany przez ekspertów serwisu WujekSknerus.pl