„Naucz nas, Księże Kardynale, w tym niełatwym momencie dziejów Kościoła, naucz nas najpierw wybierać Boga przed wszystkim, co wydaje nam się ważne i istotne w życiu. On musi być pierwszy, On musi być najważniejszy, tak jak był w twoim życiu” – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering w bazylice katedralnej we Włocławku, gdzie obchodzono dziś 95. rocznicę święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego. W tej bazylice archikatedralnej, w kaplicy Matki Bożej, wielki Prymas Polski został kapłanem.

Natomiast w parafii w Zuzeli w diecezji łomżyńskiej obchodzono dziś 118. rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego.

„Co roku pamiętamy o urodzinach, które miały miejsce w Zuzeli w pierwszą sobotę sierpnia, o godzinie 3 nad ranem. Tego samego dnia w kościele parafialnym o godz. 16.00 po południu miał miejsce chrzest” – powiedział ks. Jerzy Krysztopa, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli. Jak dodał, w tym roku 3 sierpnia przypada, podobnie jak 118 lat temu, w pierwszą sobotę miesiąca czyli w dniu w sposób szczególny poświęconym Matce Bożej. Podkreślił, że Ksiądz Prymas bardzo często wracał do tej daty i dziękował Opatrzności Bożej za narodziny w dniu Maryjnym. „Urodziłem się w moim domu rodzinnym pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i to w sobotę (pierwszą sobotę sierpnia), żeby we wszystkich planach Bożych był ład i porządek” – pisał.

Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że te dwie rocznice wpisują się w przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego, zachęcając nas do spojrzenia na niego jako na wzór życia według zasad chrześcijańskich. Metropolita warszawski podkreślił, że Prymas Wyszyński przyczynił się do pogłębienia religijności, a dzięki nowennie przygotował rodaków do godnych obchodów 1000-lecia chrztu Polski.

Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego zapoczątkował 29 maja 1989 r. Jan Paweł II. Etap diecezjalny procesu zakończył się 6 lutego 2001 r. Papież Franciszek 18 grudnia 2017 r. podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Konsylium lekarskie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych 18 grudnia 2017 r. zatwierdziło cud uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego.

Na podst. BP KEP, Radio Watykańskie