Dziczyzna – BIO, EKO i pełnia natury w jednym

Teoretycznie nikomu nie trzeba mówić, jakie różnice istnieją między zwierzętami żyjącymi w hodowli, a tymi żyjącymi dziko w lesie. Zwierzęta hodowlane rodzą się i umierają po to, aby zostać masowo sprzedane w formie mięsa drobiowego czy wieprzowego. Całe życie mieszkają w za małych klatkach, karmione są paszą z GMO, podawane im są sztuczne hormony i antybiotyki, a już po uboju mięso jest nastrzykiwane wodą, tak aby sprzedać mniej mięsa za wyższą cenę. Zwierzęta dziko żyjące, takie jak sarny, jelenie czy dziki, żyją w zgodzie z naturą, mają nieograniczoną swobodę ruchu, żywią się ziołami, owocami leśnymi, korzeniami, bukwią, a ich bytność nie jest nastawiona na sprzedaż w formie mięsa – dziki, sarny i jelenie rodzą się, bo są częścią leśnego ekosystemu. Jak w praktyce przekłada się to na mięso, które trafia na nasze talerze? Bardzo! Dziczyzna jest mięsem kruchym, chudym, z niską kalorycznością i zawartością cholesterolu. Jednocześnie posiada bardzo wysoką zawartość witamin z grupy B, łatwo przyswajalnego żelaza i innych składników odżywczych, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Dla kogo dziczyzna – rozwiewamy wątpliwości?

Dziczyznę można podawać każdemu – niemowlakom, starszym dzieciom oraz osobom w podeszłym wieku. Wartości odżywcze zawarte w dziczyźnie wspierają nasz układ odpornościowy, krwionośny, trawienny, wzrok oraz funkcje mózgu. Niska zawartość tłuszczu, cholesterolu i niska kaloryczność dziczyzny sprawiają, że jest to mięso idealne dla osób przebywających na dietach odchudzających oraz osób cierpiących lub narażonych na choroby układu krwionośnego, takie jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy zawały serca i udary mózgu. Mięso ze zwierząt dziko żyjących, dzięki braku w swoim składzie sztucznych hormonów i antybiotyków, nie powoduje alergii pokarmowych, które obecnie stają się chorobą cywilizacyjną.

Co przyrządzić z dziczyzny?

Odpowiedź jest prosta: wszystko! Z mięsa z dzika, sarny czy jelenia przygotujesz przepyszne wyroby, takie jak kiełbasy, salami, pasztety, smalec, wędliny. Dziczyznę można wędzić, piec, smażyć, grillować oraz ugotować na niej wyjątkowe w smaku zupy. Dziczyzna, dzięki naturalnemu i mocno aromatycznemu pokarmowi, który spożywały zwierzęta przed ubojem, smakuje w sposób, którego nie da się podrobić. Naturalny bukiet zapachu leśnych ziół i owoców, przenika do mięsa dziczyzny, a następnie uwalnia się na talerzu po przygotowaniu dania. Jest to wyjątkowy smak i aromat, którego nie jest w stanie osłabić nawet proces obróbki termicznej.

Dlaczego dziczyzna jest droższa od innych mięs?

Dziczyzna kosztuje nieznacznie więcej niż mięso drobiowe czy wieprzowe, ponieważ jest od tych mięs znacznie lepsza – zdrowsza, naturalniejsza, ma więcej ważnych składników odżywczych, a mniej sztucznych konserwantów. Nie jest też produkowana masowo, lecz jest głównym elementem środowiska leśnego. Dziczyzna ma lepszy smak i aromat, lepiej wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, wspiera nasz organizm w walce z chorobami układu krążenia i pokarmowego. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, trzeba przyznać, że lepiej zapłacić trochę więcej za zdrowe i ekologiczne mięsiwo, niż zapłacić mniej i dostać masowo wyprodukowany towar.

Podsumowując – dziczyzna, czyli mięso z dzika, sarny, jelenia, jest nie tylko zdrowszym mięsem, niż wieprzowina czy drób, ale także o wiele bardziej ekologicznym i lepiej wpływającym na nasz organizm. Z dziczyzny przygotujemy wszystko, ograniczyć może nas tylko wyobraźnia. Cena dziczyzny jest w pełni proporcjonalna do swoich wartości odżywczych i właściwości smakowych.

Artykuł powstał przy współpracy z https://lesniczowka.net