Karierę muzyczną rozpoczął w latach 80 XX wieku. Założył kilka zespołów (CDN, Hak, Aya RL). W 1984 roku powstał jego najsłynniejszy zespół Piersi (którego był liderem do 2013 roku), to właśnie w nim dokonał profanacji, przerabiając pieśń religijną na piosenkę „ZChN zbliża się". Występował też w zespole Emigranci, w projektach Yugoton i Yugopoli, śpiewał w duecie z Janem Borysewiczem, Maciejem Maleńczukiem, i Pihem. Zagrał w filmach „Girl Guide" Juliusza Machulskiego, „Poniedziałek" i „Wtorek" Witolda Adamka. Współprowadził program „Koniec końców" w TVP1. Reklamował Pepsi.

 

W 2005 był w komitecie honorowym Donalda Tuska na prezydenta Polski, w 2007 wspierał kampanie Hanny Gronkiewicz-Waltz na prezydenta Warszawy, a w 2007 kampanie PO do parlamentu.

 

W 2009 redagował portal dokumentujący polskie cmentarze za granicą, zagraniczne cmentarze z grobami Polaków i zabytkowe cmentarze na ziemiach zachodnich, nagrał też piosenkę krytykującą współczesnych niemieckich rewizjonistów.

 

W 2010 poparł kandydaturę Marka Jurka na prezydenta, protest przeciwko euro paradzie gejów w Warszawie. W 2010 i 2011 popierał Marsz Niepodległości. Miał krytykować aborcje. Bardzo zaangażował się w poparcie dla jednomandatowych okręgów wyborczych.

 

W 2014 został wybrany na radnego sejmiku dolnośląskiego z listy Bezpartyjnych Samorządowców (często byłych działaczy PO). W 2015 kandydował na prezydenta i zajął trzecie miejsce z wynikiem 20.8%. W wyborach parlamentarnych jego lista zdobyła trzecie miejsce, 8,81% głosów, 42 mandaty (między innymi dla Pawła Kukiza, Piotra Liroya Marca, Kornela Morawieckiego, Jacka Wilka, Roberta Winnickiego, Bartosza Jóźwiaka, Sylwestra Chruszcza).

 

W wyborach samorządowych w 2018 Kukiz zdobył do sejmików 5,6% głosów i zero mandatów. W wyborach do euro parlamentu w 2019 Kukiz uzyskał 3,69% głosów i zero mandatów. W wyborach do sejmu Kukiz startuje z listy PSL.

 

Warto przypomnieć kilka ciekawych wypowiedzi Pawła Kukiza.

 

Luty 2017 – Szkalował Żołnierzy Wyklętych

 

W swoim wpisie na Facebooku Paweł Kukiz stwierdził, że „jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA (a należy to zrobić jak najszybciej) to najpierw powinniśmy rzetelnie przyjrzeć się naszym Wyklętym. Oczywiście nie porównuję tych dwóch formacji, bo potężna różnica polega na tym, że ta pierwsza była z gruntu bandycka, choć zdarzały się postaci prawe a u nas odwrotnie — pośród masy prawych Żołnierzy mieliśmy jednostki w postaci bandytów".

 

Według Pawła Kukiza „nie ulega wątpliwości, że ogromna większość Wyklętych była Bohaterami, ale nie wolno gloryfikować tych, którzy pod hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna" dokonywali zbrodni na ludności cywilnej. A takie postaci jak "Bury" czy "Ogień" są- mówiąc bardzo delikatnie- kontrowersyjne. Bóg jest Miłością a ten, który "w imię Ojczyzny" zionie nienawiścią tak, że morduje bezbronnych cywili (a szczególnie kobiety i dzieci), nie ma prawa odwoływać się do Honoru".

 

Luty 2017 – Ponownie szkalował Romualda Rajsa "Burego"

 

Według Pawła Kukiza „nie możemy bezkrytycznie podchodzić do naszej historii. [...]. Że musimy natychmiast — póki jeszcze żyją ostatni naoczni świadkowie tamtych czasów- jak najrzetelniej rozliczyć się z przeszłością. I jeśli będzie trzeba — musimy uderzyć się w pierś. A będzie trzeba [...] Albo "Burego", co do którego nie ma żadnych wątpliwości, iż popełnił zbrodnie, które wg IPN "nosiły znamiona ludobójstwa". Jeśli tego nie uczynimy to nie mamy moralnego prawa by oczekiwać od innych nacji przeprosin za zbrodnie dokonane na Narodzie Polskim".

 

Listopad 2017 – Polska powinna naśladować politykę pro rodzinną Izraela

 

W swoim wpisie na Facebooku Paweł Kukiz, odnosząc się do wspólnej kolacji polityków PiS i Izraela, stwierdził, że „premier Morawiecki mógł zasięgnąć informacji o izraelskim 500+, które nie jest rozdawnictwem a bazuje na tzw. "ujemnym podatku dochodowym"".

 

Styczeń 2018 – Krytyka walki z aborcją

 

Paweł Kukiz, na list, w którym Kaja Godek apeluje do niego o głosowanie za zakazem aborcji eugenicznej, odpowiedział również publicznie na Facebooku. W swym liście Paweł Kukiz stwierdził, że jest „również orędownikiem obrony godności tych JUŻ Narodzonych. Godności niepełnosprawnych (często bardzo mocno) dzieci, godności ich Matek, które do końca życia oddają całe siebie, całe swe życie i marzenia, by opiekować się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Ochrony godności tych, którzy przez polityków skazani zostali na życie na marginesie, w nędzy i zapomnieniu, bo to nie jest istotny dla nich elektorat". Taka deklaracja to przeciwstawienie przez Pawła Kukiza interesów nienarodzonych dzieci interesom już urodzonych niepełnosprawnych.

 

Zdaniem Pawła Kukiza „są priorytety, (...) a tymi priorytetami są JUŻ ŻYJĄCY. A nazywając rzeczy po imieniu – WEGETUJĄCY". W opinii Pawła Kukiza „kiedy już te niesprawiedliwości zlikwidujemy to powrócimy do dyskusji o zaostrzeniu ustawy o aborcji" (co ewidentnie może oznaczać, że po załatwieniu postulatów Kukiza, Kukiz nie poprze zakazu aborcji).

 

W klasycznie lewicowej narracji Paweł Kukiz zakończył swoją odpowiedz na list Kai Godek stwierdzeniem, że „naprawdę, łatwo jest krzyczeć "brońmy życia poczętego" ale znacznie trudniej obronić to, które już trwa. W blokowiskach, anonimowo, pod ziemią, w trwodze, poczuciu odtrącenia, braku pewności jutra i poniżeniu" i bluźnierczą w ustach zwolennika kompromisu aborcyjnego formułą „z Panem Bogiem".

 

W komentarzach do swojego wpisu Paweł Kukiz dodał, że on i jego środowisko chce „zadać pytanie, czy Pani Kaja pracuje w Fundacji pro publico bono czy też dostaje honoraria, które umożliwiają jej zatrudnienie opiekunki nad swoim niepełnosprawnym dzieckiem w czasie, gdy prowadzi (Pani Kaja) działalność fundacyjną".

 

Marzec 2018 – Nie degradacji komunistów i likwidacji sowieckich pomników

 

Paweł Kukiz zanegował sens likwidacji sowieckich pomników plugawiących ziemie naszej ojczyzny, i skrytykował zamiar degradacji pachołków ZSRR, którzy mordowali Polaków. W swoim facebookowym wpisie Paweł Kukiz stwierdził „Szczerze mówiąc nie rozumiem sensu ani degradacji, ani burzenia pomników. Dla mnie Jaruzelski był zawsze generałem z nadania Moskwy i choćby mu dali feldmarszałka, to i tak traktowałbym go jako żołnierza Rosji. Ale po co degradować?"

 

Paweł Kukiz retorycznie zapytał się „Albo po co burzyć pomniki? Nawet te sowieckie". Lider klubu Kukiz w swym poście pytał „Czy nie wystarczyłoby obok pomnika postawić tabliczkę z wyjaśnieniem JAK wyglądało to sowieckie wyzwolenie Polski spod niemieckiej okupacji? Napisać na niej, że przy okazji zabijania Niemców sowieci gwałcili Polki i rabowali co popadnie. Opisać jak niszczyli zamki, palili domy i rozkradali fabryki, by potem wziąć Polskę pod but. I taka tablica, z takimi informacjami obok monumentu by wystarczyła. Po co go burzyć? Niech stoi i będzie świadkiem historii. Niech uczy".

 

Paweł Kukiz deklaruje „Co mi da ustawowa degradacja, skoro i tak w sercu mam zapisane, że Jaruzelski czy Kiszczak nie byli polskimi generałami, bo gdyby nie ich oddanie Moskwie, to nigdy nie dostąpiliby tych zaszczytów. Więc nie byli "nasi", polscy".

 

Zdaniem Pawła Kukiza „Ustawą nie powinno się narzucać, czy ktoś był dobry czy zły. A zresztą PO CO? Trzeba edukować. A do tego paradoksalnie potrzebne są te pomniki. Ja bym je zostawił. Niech stoją i uczą historii. Jaka by nie była".

 

Lipiec 2018 – Psychiatrzy mają decydować czy ktoś zostanie posłem czy nie

 

Zdaniem Pawła Kukiza „przydałoby się wprowadzić obowiązek badań psychiatrycznych dla parlamentarzystów tuż przed objęciem mandatu. Choćby dlatego, że tych "posłów" wybierają nie ludzie, a wodzowie partii politycznych, którym często obojętna jest psychika jego żołnierza. Byleby tylko podnosił łapę tak, jak wódz sobie tego życzy. A czy wariat, przeciętniak albo pół idiota? Bez znaczenia. Ważne jedynie, by rozkazów słuchał".

 

Styczeń 2019 – Strzelanie do ciężarnych samic dzików bliskie zbrodniom nazistów i banderowców

 

Na swoim profilu facebookowym były muzyk w dyskusji o ostrzale dzików napisał, że „oczywiście, ze populację dzików należy regulować, bo na tym polega gospodarka leśna. Ale strzelanie do ciężarnych zwierząt to najwyższa forma bandytki i przekroczenie absolutnie wszelkich granic etyki. W Kodeksie Etyki Łowieckiej to wręcz zbrodnia. Jeśli tę granicę się przekroczy to już tylko włos od mentalności hitlerowców i Bandery".

 

Jan Bodakowski