Nie bez powodu dzisiejsza kosmetyka tak chętnie sięga po naturalne składniki pochodzenia roślinnego. Wielokrotnie udowodniono przecież ich dobroczynne właściwości oraz korzystny wpływ np. na kondycję i wygląd skóry. Do szerokiego grona takich roślin można zaliczyć zarówno nieco egzotyczny aloes zwyczajny, jak i znacznie bardziej „swojskie” rośliny: rumianek pospolity, bratek czy skrzyp polny. Ponadto, współcześnie sporym zainteresowaniem cieszą się profesjonalne terapie kosmetyczne z wykorzystaniem roślinnych komórek macierzystych (pozyskiwanych np. z drzewa arganowego).

Aloes zwyczajny – na co działa i kiedy go stosować?

Coś Ci dolega? A próbowałaś/próbowałeś aloesu?” Brzmi zabawnie, ale to ten gatunek byliny jest w dzisiejszych czasach często uznawany za prawdziwe, długo poszukiwane przez alchemików panaceum. W rezultacie, wiele osób poleca stosowanie aloesu zwyczajnego praktycznie na wszystkie dolegliwości i schorzenia, ale… Jak w przypadku każdego innego środka leczniczo-kosmetycznego, tutaj również warto zachować zdrowy rozsądek i umiar. Tym bardziej, że nie każdy może skorzystać z kuracji pielęgnacyjnych z zastosowaniem preparatów, w których znajduje się aloes. U części osób ta roślina wywoła bowiem reakcję alergiczną.

Jeżeli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania aloesu, warto po niego sięgnąć zarówno w celu złagodzenia podrażnień czy nawilżenia skóry, jak i w ramach terapii służących walce ze zmianami trądzikowymi. Roślina ta wykazuje właściwości kojące, przeciwzapalne, wygładzające oraz równoważące. Co więcej, aloes ma działanie odmładzające i liftingujące, jak również wchłania część promieniowania UV i zapewnia ochronę antybakteryjną.

Skrzyp, bratek i rumianek – najważniejsze właściwości

Skrzyp polny, bratek (fiołek) i rumianek pospolity to rośliny, które kojarzy chyba każdy z nas. Nie wszyscy wiemy jednak o tym, że z powodzeniem sprawdzają się one także w kuracjach kosmetycznych. W skrzypie polnym znajduje się m.in. krzemionka, która ma bardzo korzystny wpływ na kondycję paznokci i włosów (hamuje siwienie). Wspomniana roślina wykazuje również właściwości antybakteryjne, może być stosowana w celu uśmierzenia podrażnień i stanów zapalnych skóry oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Z kolei bratek jest np. polecany osobom, które borykają się z uciążliwymi zmianami trądzikowymi, egzemą czy różnego rodzaju wysypkami. Podobnie jak skrzyp polny, sprawdza się w przypadku walki z problemem rozszerzających się i pękających naczynek krwionośnych. Natomiast rumianek pospolity spotkamy m.in. w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej. Ponadto, roślina ta przyspiesza gojenie się ran oraz znajduje zastosowanie np. przy oparzeniach słonecznych.

Co ważne, zarówno skrzyp polny, jak i bratek oraz rumianek pospolity można dostarczać do organizmu na 2 sposoby – zewnętrznie i wewnętrznie. Za wyjątkiem przypadków, w których jesteśmy uczuleniu na którąkolwiek z omówionych roślin. Poza tym, w takich kuracjach również powinniśmy zachować umiar. Przykładowo: nadmierne, długotrwałe picie naparów z rumianku pospolitego może nawet wywołać kontaktowe zapalenie skóry.

Zabiegi z roślinnymi komórkami macierzystymi

W tym momencie przechodzimy do profesjonalnej, a wręcz zaawansowanej technologicznie kosmetyki i kosmetologii. Wykorzystanie roślinnych komórek macierzystych nie byłoby bowiem możliwe bez wielu badań, testów oraz prac w laboratoriach. Dziś już jednak takie składniki są powszechnie dostępne i stosuje się je m.in. w zabiegach wykonywanych w uznanych klinikach urody. A co konkretnie zapewniają roślinne komórki macierzyste, np. te pozyskiwane z drzewa arganowego? Ich stosowanie pozwala nie tylko na wyraźne odmłodzenie skóry, ale także na pobudzenie jej naturalnych procesów regeneracyjnych. W rezultacie, roślinne komórki macierzyste mają działanie ujędrniające, nawilżające i odżywiające, redukują szkodliwe działanie zanieczyszczeń i promieni UV oraz przywracają cerze naturalny blask.

Artykuł powstał dzięki współpracy z ekspertkami Qclinique – gabinetu medycyny estetycznej w Warszawie.