Krynica Morska (po niemiecku Kahlberg) jest to niewielkie miasto w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, przy drodze wojewódzkiej nr 501. Krynica Morska to miejscowość turystyczna z portem morskim, czterema przystaniami morskimi i letnim kąpieliskiem. A także największe miasteczko na Mierzei Wiślanej praktycznie tuż przy granicy z Federacją Rosyjską.

Pierwsze potwierdzone osadnictwo na terenie dzisiejszej Krynicy Morskiej pochodzą z lat 1258–1282. Mówią one o miejscowości Lipa (Liep), której nazwa pochodziła od granicznego drzewa. Po 1309 roku Zakon Krzyżacki włączył Lipę w skład Komturii Elbląskiej. Pod nazwą Kahlberg pierwszy raz wzmiankowana w roku 1424 na dokumencie Elbląskiego Komtura nadającego przywilej lokacyjny dla karczmy Mikołaja Wildenberga. Od 1466 należała do Gdańska, po 1842 przeszła na własność Elbląga. W tym czasie uruchomiono połączenia morskie z Elblągiem i Królewcem. Po pierwszym rozbiorze znalazła się ona w granicach Prus. II Wojna Światowa zmieniła historię Krynicy. W dniu 3 maja 1945 roku z miejscowości wyparto jednostki niemieckie. Dokonały tego oddziały 2 armii gwardyjskiej i 45 armii 3 Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, ponosząc przy tym pewne straty. Stąd cmentarz żołnierzy radzieckich w Krynicy i pomnik im poświęcony. Miejscowość została znacznie rozbudowana po II wojnie światowej. Do końca 1972 roku Łysica należała do powiatu elbląskiego. Do 1954 była wsią w gminie Tolkmicko, w latach 1954–1958 stanowiła gromadę Łysica, a od 1959 – już jako Krynica Morska – posiadała status osiedla. 1 stycznia 1973, w następstwie kolejnej reformy gminnej znoszącej gromady i osiedla, Krynica Morska utraciła status osiedla, stając się wsią sołecką w reaktywowanej gminie Sztutowo w powiecie nowodworsko-gdańskim w woj. gdańskim. Do funkcji administracyjnych Krynica Morska powróciła dopiero po ponad 18 latach, kiedy to 2 kwietnia 1991 z gminy Sztutowo wyłączono wsie Krynica Morska, Nowa Karczma i Przebrno, tworząc z nich miasto Krynica Morska. Tak więc obecnie jest to gmina miejska w powiecie nowodworskim w woj. pomorskim). Dziś jest to ważna miejscowość wypoczynkowa na mapie polskiego Wybrzeża. Co więcej jest to także znany kurort nadmorski.

Co do samej nazwy miejscowości tymczasowo po II wojnie światowej, w latach 1945–1947, stosowano nazwę Łysa Góra, będącą tłumaczeniem niemieckiej nazwy. W 1947 r. wprowadzono polską nazwę – Łysica, zastępując przedwojenną niemiecką – Kahlberg-Liep. W 1958 roku była ponowna zmiana nazwy na Krynica Morska. Aktualna nazwa Krynica Morska odwołująca się do wyrazu ukraińskiego i regionalizmu południowopolskiego jest nazwą całkowicie obcą z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza. Natomiast w języku niemieckim nazwy Kahlenberge, Kaleberg, Kahlberg (Liep) w okresie przynależności do Gdańska oraz Królestwa Prus – forma w nawiasie „Liep” nawiązuje do nazwy Łeb. Samo Łeb była to pierwotna nazwa słowiańska.

Obszar lądowy Krynicy Morskiej jest w całości objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. A dodatkowo funkcję uzupełniającą ochrony tego obszaru ma za swoje statutowe zadanie specjalny obszar ochrony siedlisk „Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana”. Natomiast w zachodniej części Krynicy znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Co więcej oprócz terenu lądowego, także obszar morski gminy Krynica Morska jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków „Zalew Wiślany”.

Lista atrakcji turystycznych w Krynicy Morskiej jest dość skromna i obejmuje:

Wielbłądzi Grzbiet – najwyższą wydmę na Mierzei Wiślanej (49,5 m n.p.m.); jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany

Port Krynica Morska

Kościół parafialny pw. św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z 1938 r.

Latarnia morską

Jedyną w Polsce ulica z nazwą pochodzącą od audycji telewizyjnej; ulicę Teleexpressu

Cmentarz żołnierzy radzieckich obok latarni morskiej

Pomnik Pierwszych Osadników, którzy przybyli do Krynicy Morskiej po II Wojnie Światowej.

Dlatego Krynicę Morską warto odwiedzić, chociaż jej atrakcje turystyczne są do zwiedzenia w jeden dzień.