– Episkopat wyraził zgodę na rozpoczęcie przez Archidiecezję Krakowską procesu beatyfikacyjnego rodziców Jana Pawła II – Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Daje to możliwość zwrócenia się do stolicy apostolskiej z prośbą o rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym – oświadczył rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ojciec papieża-Polaka Karol Wojtyła z zawodu był krawcem, lecz 27 lat spędził w służbie w wojsku austriackim. Następnie był urzędnikiem. Emilia Wojtyła z domu Kaczorowska pochodziła z rodziny rzemieślniczej.

Karol i Emilia wzięli ślub 10 lutego 1906 r. Mieli troje dzieci: Edmunda, Olgę Marię i Karola Józefa. Edmund został lekarzem. Zmarł w wieku zaledwie 26 lat po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu od chorych, których leczył. Córka zmarła niedługo po urodzeniu w lipcu 1916 r. Trzecim dzieckiem był Karol Józef, późniejszy papież Jan Paweł II. Polski papież został beatyfikowany 1 maja 2011 r., po czym 27 kwietnia 2014 r. został kanonizowany.

Na podst. KAI, IAR, episkopat.pl