Jak zaznaczył szer rządu, Śląsk od lat był rdzeniem polskiego potencjału przemysłowego, i tak ma pozostać. – Transformacja, która się teraz dokonuje, musi uwzględniać ten potencjał” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że nasz kraj walczy w Brukseli o jak najlepsze warunki dla polskiego górnictwa. – Unowocześnienie górnictwa pozwoli zachować jego model wobec żądań Unii Europejskiej – ocenił premier. – Musimy połączyć nasze zdolności zarządzania górnictwem z nowoczesnymi trendami przyszłości. Jestem przekonany, że nie ma do tego lepszego miejsca niż Śląsk – dodał.

Premier podziękował „wszystkim górnikom i ich rodzinom za codzienną pracę dla Polski”. – To, co robicie na co dzień, jest świadectwem umiejętności łączenia przeszłości z nowoczesnością – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Chylę czoła przed górnikami, którzy podejmują trud i poświęcają się dla dobra Polski. To wysiłek trudny do porównania z czymkolwiek innym. Oni wykuwają polski przemysł, w rytm śląskich serc – podsumował szef rządu.

Podczas uroczystości Mateusz Morawiecki odznaczył zasłużonych górników.

Polska Grupa Górnicza to największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej i jedna z największych spółek wydobywczych w Europie. Produkuje 30 mln ton węgla kamiennego dla energetyki i ciepłownictwa, czyli 46,5 proc. krajowego wydobycia węgla ogółem i 55,6 proc. węgla energetycznego.

Na podst. premier.gov.pl