W spotkaniu, w którym wzięli udział również prezydenci Polski i Łotwy oraz premier Estonii, omówiono współpracę państw regionu krajów bałtyckich i Turcji oraz kwestie bezpieczeństwa.

 

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RL, jedna z najważniejszych dla Litwy kwestii – zatwierdzenie planów obrony – została rozwiązana podczas spotkania.

 

„Dzisiaj zrobiliśmy ważny krok – podczas rozmowy uzgodniliśmy, że plan obrony NATO dla państw bałtyckich i Polski zostanie zatwierdzony. Jest to ogromne osiągnięcie nie tylko dla naszego kraju, ale dla całego regionu, gdyż zapewnia bezpieczeństwo naszym obywatelom. Spotkaliśmy się również z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i wymieniliśmy poglądy na temat znaczenia i wsparcia jedności sojuszu NATO” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezydent Litwy.

 

Informację o tym, że prezydent Turcji zgodził się na poparcie natowskich planów obrony krajów bałtyckich i Polski, potwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

Erdogan odmawiał poparcia tych planów, dopóki państwa NATO nie uznają ugrupowań, z którymi walczy Turcja, za organizacje terrorystyczne.

Na podst. lrp.lt, PAP