To powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Republice Weimarskiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniającej swoją niepodległość.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

 

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z pięciu, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania sejneńskiego w 1919 roku oraz II powstania śląskiego (1920) i III powstania śląskiego w 1921 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski.

 

Z okazji 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu zaplanowano dziś wiele uroczystości.

Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha złożone zostały kwiaty na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego. W Farze Poznańskiej odbyła się Msza święta w intencji wielkopolskich powstańców.

 

Po południu odbędą się główne uroczystości upamiętniające zryw sprzed 101 lat (przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, przy skrzyżowaniu ulic: Matyi, Królowej Jadwigi, Niezłomnych i Wierzbięcice). W ich trakcie, o godz. 16:40 (czasu polskiego) w całym mieście zawyją syreny.

 

Przed Odwachem, w którym mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego, można odwiedzić "Miasteczko Powstańcze 1918", gdzie prezentowane są wyjątkowe eksponaty - m.in. samochód pancerny Erhardt M-17 "Pułkownik Kazimierz Grudzielski", armata 7,7cm FK 96, miotacze min z 1916 roku. Obecni są także rekonstruktorzy w umundurowaniu z pierwszych godzin powstania.

 

Wieczorem na placu Wolności odbędzie się widowisko multimedialne "Światło zwycięstwa Poznań 2019", a na Dziedzińcu Urzędu Miasta odbędzie się koncert pieśni patriotycznych "Wielkopolanie śpiewają Niepodległej". W wydarzeniu będą uczestniczyć harcerze i grupy rekonstrukcyjne. Wspólnie z artystami zaśpiewać będzie można utwory, które na stałe wpisały się do kanonu muzyki polskiej: "Przybyli Ułani pod okienko", "Gdy szedłem raz od Warty" czy "Rozkwitały pąki białych róż", śpiewane przez znanych, polskich artystów.