Oczekujemy od Iranu zapewnień co do gotowości do pełnego i otwartego śledztwa, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, zwrotu ciał ofiar, wypłaty odszkodowań i oficjalnych przeprosin kanałami dyplomatycznymi” – napisał na Facebooku Zełenski.

Ukraiński prezydent oświadczył, że ukraińscy specjaliści, którzy znajdują się w Iranie, powinni mieć dostęp do wszystkich materiałów dotyczących tej tragedii.

W sobotę rano agencja ISNA rozpowszechniła oświadczenie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Iranu, w którym mówi się, że samolot pasażerski ukraińskich linii lotniczych został zestrzelony nad Teheranem „z powodu niezamierzonego błędu ludzkiego”.

W oświadczeniu napisano, że ukraiński boeing znalazł się nieopodal ważnego obiektu wojskowego Gwardii Rewolucyjnej Iranu. Ponadto samolot „był podobny do obiektu wroga”.

„Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej katastrofalnej pomyłki” – napisał na Twitterze prezydent Iranu Hasan Rowhani. Złożył też kondolencje dla pogrążonych w żałobie rodzin ofiar.

W środę tuż po starcie rozbił się w Teheranie ukraiński samolot Boeing 737-800, zestrzelony zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch amerykańskich baz wojskowych w Iraku. Na pokładzie znajdowało się 176 osób. Zginęli wszyscy.

Na podst. PAP, ELTA