Naukowcy z duńskiego Uniwersytetu Aarhaus odkryli, że system nagrody w mózgach, neurony, które zarządzają neuroprzekaźnikami (jak dopamina i opioidy) zachowują się w sposób podobny jak po zażyciu narkotyków. Aby to stwierdzić, badacze obrazowali mózgi siedmiu miniaturowych świnek przez 12 dni, każdorazowo po wypiciu dwóch litrów słodkiego płynu.

Jak się okazało, spożywanie przez świnie dużych ilości słodkich napojów skutkowało obniżeniem dostępności receptorów opioidowych i dopaminowych. Podobną reakcję obserwuje się w mózgach osób uzależnionych od kokainy. Naukowców duńskich zaniepokoiło i zaskoczyło to, że słodkie napoje tak mocno oddziałują na mózg w tak krótkim czasie.

Michael Winterdahl, główny autor badania, zaznaczył, że „po zaledwie 12 dniach od spożycia cukru mogliśmy zobaczyć poważne zmiany w układzie dopaminy i opioidów w mózgu”.

Równocześnie uczeni uspokajają, że zebranych wyników nie można ekstrapolować na warunki ludzkie. Eksperymenty przeprowadzono na miniaturowych świnkach. Ponadto zwierzęta uspokajano ketaminą, czyli substancją, która może wpływać na receptory dopaminy.

Na podst. Interia.pl