Covid-19 rozprzestrzenił się, podobnie jak nasz lęk przed powierzchniami. Teraz znane są nam sceny w miejscach publicznych na całym świecie - ludzie próbują otwierać drzwi łokciami, osoby dojeżdżające do pracy ostrożnie przemieszczają się po pociągach, aby uniknąć złapania za uchwyt, pracownicy biurowi starają się nie ocierać o biurka.

W obszarach najbardziej dotkniętych nowym koronawirusem wysłano zespoły pracowników w odzieży ochronnej, aby rozpylili mgłę środka dezynfekującego na placach, w parkach i na ulicach. System sprzątania w biurach, szpitalach i sklepach został zwiększony. W niektórych miastach wolontariusze o dobrych intencjach nawet wychodzą nocą, aby szorować klawiatury bankomatów.

Podobnie jak wiele wirusów oddechowych, w tym grypy, Covid-19 może rozprzestrzeniać się w małych kropelkach uwalnianych z nosa i ust osoby zarażonej podczas kaszlu. Pojedynczy kaszel może wytworzyć do 3000 kropel. Cząstki te mogą lądować na innych ludziach, ubraniach i powierzchniach wokół nich, ale niektóre mniejsze cząsteczki mogą pozostać w powietrzu. Istnieją również dowody na to, że wirus jest również wydalany z kałem na dłużej, więc każdy, kto nie myje dokładnie rąk po wizycie w toalecie, może zanieczyścić wszystko, czego dotknie.

Chociaż nadal nie wiemy dokładnie, ile przypadków jest spowodowanych bezpośrednio przez zanieczyszczone powierzchnie, eksperci zalecają zachowanie ostrożności.  Niewiadomo jak długo wirus może przetrwać poza ciałem człowieka. Niektóre badania innych koronawirusów, w tym Sars i Mers, wykazały, że mogą przetrwać na metalu, szkle i plastiku nawet przez dziewięć dni, chyba że zostaną odpowiednio zdezynfekowane. Niska temperatura może sprawiać, że wirus przeżyje dłużej, nawet do 28 dni.