Z zagranicy

Holendrzy zdecydują w referendum o traktacie stowarzyszeniowym UE z Ukrainą

Na holenderskiej stronie internetowej GeenStijl.nl udało się zgromadzić ponad 443 011 podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie traktatu stowarzyszeniowego między UE a Ukrainą. Liczba ta wystarczy, aby uruchomić procedurę głosowania powszechnego.

 

Przyjęte niedawno w Holandii prawo daje możliwość każdemu obywatelowi domagać się niewiążącego referendum dotyczącego każdego prawa głosowanego w holenderskim parlamencie, a które jeszcze nie weszło w życie. Aby referendum zostało ogłoszone, pod wnioskiem w tej sprawie musi się najpierw podpisać 10 tys. obywateli. Czas na zgromadzenie podpisów – cztery tygodnie od momentu głosowania w parlamencie. Jeżeli ten warunek zostaje spełniony, zaczyna się sześciotygodniowy okres, w którym należy zebrać co najmniej 300 tys. podpisów za wnioskiem.

 

Z prawa tego skorzystało kilka holenderskich organizacji, dzięki którym społeczeństwo holenderskie jako jedyne ze społeczeństw państw członkowskich UE wypowie się w sprawie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

 

– To parcie Holendrów do referendum pokazuje, że wielu ludzi w całej Europie, nie tylko Brytyjczyków, jest zmęczonych narzucaniem przez UE praw, wydatków i migrantów bez zgody społeczeństw poszczególnych krajów – skomentował holenderską inicjatywę brytyjski eurodeputowany Nigel Farage (UKIP), dodając, iż Holendrzy stoją obecnie przed szansą „pokazania brukselskim biurokratom, że narodowa demokracja nie może być wiecznie ignorowana”.

 

– Jestem zadowolony, gdyż wygląda na to, że Niderlandy będą miały referendum w sprawie UE. Idąc dalej, powinni w referendum powiedzieć wielkie „NIE” ekspansjonistycznym planom UE – oświadczył.

 

Julia Nowicka

 

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra