Z relacji lewicowego dziennika Daily Mirror „Eksperci twierdzą, że koronawirus ''może wypalić się naturalnie'' przed opracowaniem szczepionki” czytelnicy dowiedzą się, że profesor Karol Sikora, były dyrektor Programu Zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ujawnił, że koronawirus ''może wypalić się naturalnie'' przed opracowaniem szczepionki”.

Jak informuje brytyjski lewicowy dziennik „obecnie w Oxfordzie trwa testowanie szczepionki na ludziach”. Może się to okazać niepotrzebne, bo jak napisał na Twitterze profesor Karol Sikora, były dyrektor Programu Zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „istnieje realna szansa, że wirus wypali się naturalnie przed opracowaniem jakiejkolwiek szczepionki. Wszędzie widzimy z grubsza podobny wzór — podejrzewam, że mamy większą odporność niż przewidywano”.

Z relacji ''The Independent'' można się dowiedzieć już 19 milionów Brytyjczyków ''prawdopodobnie'' zachorowało na wirusa (i przechorowało go bezobjawowo) i nie jest im potrzeba żadna szczepionka.

Władze Wielkiej Brytanii wolą jednak inwestować w produkcje szczepionek. Z budżetu „dwa wiodące projekty rozwojowe na University of Oxford i Imperial College London otrzymały co najmniej 42,5 miliona funtów na wsparcie testów szczepionek”.

Profesor Karol Sikora to według Wikipedii „brytyjski lekarz specjalizujący się w onkologii. Jest dyrektorem medycznym Rutherford Health plc, dyrektorem Medical Oncology w Bahamas Cancer Center, partnerem i dziekanem szkoły medycznej University of Buckingham. Karol Sikora urodził się w 1948 r. Jego ojciec był kapitanem Wojska Polskiego, który przybył do Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Dzieciństwo Karola spędził w Edynburgu, Stafford i Londynie. Miał stypendium Rady Hrabstwa Londynu w Dulwich College, zanim udał się do Corpus Christi College, Cambridge, gdzie został fundatorem-stypendystą i uzyskał podwójną nagrodę. Otrzymał tytuł doktora na Uniwersytecie Stanforda, gdzie również był stypendystą klinicznym. Po opuszczeniu Uniwersytetu Stanforda dr Sikora wrócił do Cambridge, aby kierować Ludwig Institute for Cancer Research. W latach 1985–1997 był dyrektorem klinicznym ds. usług onkologicznych w Hammersmith Hospital w Londynie, gdzie założył laboratorium badań nad rakiem. W 1997 r. Przyjął stanowisko Szefa Programu Nowotworów Światowej Organizacji Zdrowia, które sprawował przez dwa lata. Pełnił funkcję wiceprezesa Global Clinical Research in Oncology w Pharmacia Corporation w latach 1999–2002. Był także członkiem eksperckiej grupy doradczej Departamentu Zdrowia Zjednoczonego Królestwa ds. Raka, a także Komitetu ds. Bezpieczeństwa Leków. Obecnie jest dyrektorem medycznym Proton Partners International i dziekanem szkoły medycznej University of Buckingham; jedynej prywatnej szkoły medycznej w Wielkiej Brytanii. Jest nieodpłatnym członkiem Meat Advisory Panel, wspieranej przez przemysł grupy naukowców, naukowców i pracowników służby zdrowia, którzy udzielają informacji i porad na temat mięsa w ramach zbilansowanej diety. Jest członkiem Rady Naukowej Onkologii w firmie biofarmaceutycznej Cyclacel Limited i jest konsultantem onkologicznym w firmie AstraZeneca. Dr Sikora będzie również pełnił funkcję tymczasowego dyrektora radioterapii onkologicznej w nowo wybudowanym Centrum Onkologii na Wschodnich Karaibach w Antigui”.

Jan Bodakowski