Kto jest uprawniony aby skorzystać z ubezpieczenia OC na miesiąc?

Jest to bardzo przydatne rozwiązanie z perspektywy podmiotów gospodarczych, które opierają swoją działalność na kupnie i sprzedaży samochodów bądź też zajmują się pośredniczeniem (komisy lub salony samochodowe). OC auta na miesiąc jest także korzystne dla osób prowadzących pojazdy zarejestrowane na tzw. pozwolenie czasowe.  

Jak czytamy na stronie: https://beesafe.pl/porady/oc-na-miesiac-krotkoterminowe/ posiadacze pojazdów historycznych również mogą wykupić krótsze ubezpieczenie OC np. nie krócej niż na 3 miesiące. Na podobnej zasadzie ubezpieczyć można także pojazdy wolnobieżne poza tymi, które stanowią własność rolników posiadających gospodarstwo rolne i korzystają z nich w związku z działalnością zarobkową. W tym przypadku OC również tak jak w przypadku pojazdów zabytkowych, nie może być zawarte na krócej niż 3 miesiące.

Do niedawna z OC auta na miesiąc mogły skorzystać wyłącznie podmioty gospodarcze, jednakże wymogi funkcjonalne ze strony czynników społeczno-gospodarczych wymogły rozszerzenie tego katalogu. Wzrost importu i sprzedaży samochodów używanych, a także pośrednictwa o szerszym charakterze działalności są o wiele prostsze i tańsze dzięki krótkoterminowym ubezpieczeniom OC. Ubezpieczenie to jest zawierane na okres nie krótszy niż 30 dni i nie odnawia się.

W jaki sposób działa OC auta na miesiąc?

Ubezpieczenie OC na miesiąc opiera się na tych samych zasadach, co ubezpieczenie roczne. Posiada taki sam zakres przedmiotowy ochrony oraz znajduje podstawę prawną w tych samych uregulowaniach. Ma także ten sam cel funkcjonowania – ochrona przed konsekwencjami finansowymi w kolizji lub wypadku. Różnice polegają na tym, że polisa roczna musi obejmować dosłownie każdy pojazd mechaniczny, a OC auta na miesiąc zapewnia bezpieczeństwo tylko w niektórych przypadkach.

Przede wszystkim standardowe ubezpieczenie OC może być podpisane na minimum 30 dni i nie dłużej niż rok. Z kolei na miesiąc wykupuje się w zależności od auta na od 30 dni do maksymalnie 3 miesięcy. Koszt wynosi od około 50 do 150 zł.

W jaki sposób znaleźć odpowiednią ofertę OC auta na miesiąc?

Wybór nie jest prosty, gdyż na Internecie można znaleźć tysiące podobnych ofert, które niekoniecznie spełniają preferencje każdego klienta. Z pomocą przychodzi szereg porównywarek internetowych i kalkulatorów OC. Jednakże większość nie jest relewantna i podaje wyłącznie przybliżone kwoty zamiast konkretnych sum, które przyjdzie zapłacić za okres dwunasto- lub jednomiesięczny - wyjaśniają eksperci ubezpieczeniowi firmy Beesafe.pl.

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia OC na miesiąc?

Jeśli znajdujesz się w kręgu podmiotów uprawnionych to zdecydowanie tak. Dlaczego? Z tego względu, że jest to o wiele tańsza i - przede wszystkim - prostsza forma. Wyklucza ona też możliwość przedłużenia okresu OC bez Twojej wiedzy.