Od ciężkich początków do szybkiego rozwoju

Obecnie polskie gry są znane na całym świecie. Sukcesy świętuje także branża kasyn internetowych, a darmowe gry hazardowe zyskują na popularności. Pierwsze polskie kasyno internetowe zostało uruchomione w 2018 roku. Automaty do gier i kasyna stają się znane i cenione wśród graczy. Wiele z nich oferuje różne rodzaje gier hazardowych od automatów aż po gry karciane.

Wielu ekspertów coraz pozytywniej patrzy na całą branżę hazardową. Rozgrywka staje się dopracowana, a gry świetnie zaprojektowane. Według Jacka Michałskiego, eksperta w branży kasyn i gier, jest to nie tylko źródło dochodu, ale także świetna forma rozrywki.

Jednak nie zawsze tak było, ogólny dostęp do komputerów oraz konsoli był w Polsce opóźniony ze względu na ówczesny сommunism w kraju. Po przemianach ustrojowych wszystko się zmieniło. Powstała także firma Optimus, która kilka lat później, pod nazwą CD Projekt, na zawsze odmieniła polski rynek gier. Wtedy jeszcze nie było nam blisko do największych eksporterów na rynku, ale to właśnie oni mieli to zmienić.

 

Dominacja Wiedźmina

Studio CD Projekt Red zadebiutowało w 2007 roku, wydając grę Wiedźmin, która została ciepło przyjęta wśród graczy, jednak przełomem okazała się dopiero druga część serii: Wiedźmin 2 Zabójcy Królów. Polska gra zebrała świetne recenzje oraz szereg nagród, a po 10 dniach Wiedźmin 2 stał się najlepiej sprzedającą się grą na świecie.

Prawdziwym przełomem okazał się rok 2015, kiedy studio wydało Wiedźmina 3: Dziki Gon. Polska gra tylko w ciągu 2 tygodni od premiery sprzedała się w 4 mln egzemplarzy. Wiedźmin 3 stał się największą i najlepiej sprzedającą się grą w Polsce.

Obecnie CD Projekt jest jednym z największych światowych wydawców gier wideo, a jej giełdowa wartość wynosi 27,11 mld zł, czyniąc firmę największą spółką na polskim rynku. Ich najnowszą grą będzie Cyberpunk 2077. Premiera gry jest zapowiedziana na 17 września 2020 roku.

Inne największe polskie gry

Jednak droga do rozwoju całego rynku była długa i nie jest to zasługa jednego studia lub gry. Także inne polskie gry odniosły sukces za granicą. Za pierwszą taką grę uważa się Chrome wrocławskiego Techlandu, z 2003 roku. Chrome nie był wielkim hitem, jednak został dobrze odebrany zarówno w kraju jak i za granicą. Warto także wspomnieć o polskich grach takich jak Call of Juarez czy Painkiller, które także dobrze wpłynęły na lepszy wizerunek Polski na zagranicznym rynku.

Duży wkład w polskim sukcesie ma seria Bullet Storm oraz Dying Light. Świetnie trafiły one w gusta graczy na całym świecie i bardzo dobrze sprzedały się za granicą. Pełną listę gier z naszego kraju możesz znaleźć tutaj.

 

Rynek polskich gier

Wspólne starania wielu polskich twórców gier oraz wydawców doprowadziły Polski rynek gier do TOP5 największych rynków na świecie, jeśli chodzi o eksport. Według portalu 300Gospodarka wartość eksportu gier za granicę wyniosła 1,24 mld euro.

Polski rynek gier oraz e-sportu w 2019 roku był wart 664 miliony dolarów, czyli aż o 400 milionów więcej w porównaniu do 2014 roku. Polacy coraz częściej sięgają po gry stworzone nad Wisłą, w Polsce istnieje ok. 400 firm tworzących gry wideo, wydających ok. 100 tytułów rocznie. I choć największe światy w grach wideo nadal tworzone są przez amerykańskie studia, to Polacy nie mają się czego wstydzić.

 

Przyszłość polskiego rynku gier

Biorąc pod uwagę plany wydawnicze CD Projekt, Techlandu czy CI Games, możemy być spokojni o przyszłość polskiego rynku gier. CD Projekt rozwija swoją własną platformę do sprzedaży gier GOG.com, której udział w rynku wciąż się zwiększa. Polski rząd coraz wyraźniej dostrzega potencjał tej części gospodarki, inwestując kolejne pieniądze w ramach programu GameINN.

Oczywiście producenci będą musieli udowodnić, że sukcesy takich gier jak Wiedźmin oraz Dying Light da się powtórzyć, jednak mają oni teraz dużo większe środki, aby tego dokonać.

 

Podsumowanie

Możemy być dumni z naszego polskiego rynku gier wideo. Polskie gry konkurują z największymi światowymi grami, co robi ogromne wrażenie i daje nadzieję na świetlaną przyszłość.