1. Gofrownica przemysłowa

  2. Gofrownica gastronomiczna

  3. Gofry - smak dzieciństwa i beztroski!

Gofrownica przemysłowa

Gofrownica przemysłowa to urządzenie, które służy do wypieku słonych oraz słodkich gofrów oraz wafli. To niewątpliwie spory i łatwy w przygotowaniu przysmak, który nie wymaga specjalnych dodatków! Odrobina cukru pudru, bitej śmietany czy dżemu. Urządzenie to z pewnością doskonale sprawdzi się w wielu lokalach, gdzie przebywają bardzo często rodziny z dziećmi. Gofrownica przemysłowa jest szczególnie poszukiwana przez takie lokale, jak: hotele, restauracje, kawiarnie, knajpy, małe bary czy pensjonaty. To dość niewielkie i proste w obsłudze urządzenie, które pozwala użytkownikowi w szybki i łatwy sposób przygotować każdy wypiek. Jednocześnie jest to bezpieczne urządzenie elektryczne, posiadające wiele zabezpieczeń oraz cennych udogodnień. Atutem proponowanej gofrownicy jest jej trwałość oraz łatwe czyszczenie, dzięki czemu posłuży przez długie lata. To z pewnością inwestycja, która szybko się zwróci oraz przyciągnie nowe grono klientów!

 


Gofrownica gastronomiczna

Gofrownica gastronomiczna to wyjątkowy produkt oferowany branży gastronomicznej, który zapewnia idealny wypiek. Dzięki tej gofrownicy gofry posiadają zawsze regularny kształt! Produkt ten posiada wiele zalet, a wśród nich z pewnością należy wymienić: prostą obsługę, ergonomiczną rączkę, żeliwne płyty grzewcze oraz wysokiej jakości termostat posiadający regulację temperatury w zakresie od 50°C do 300°C. Te profesjonalne gofrownice pozwolą Państwu przygotować wypiek ze świeżego ciasta, mrożonego oraz gotowego. Produkt ten posiada bardzo zróżnicowane kratki, dzięki czemu można wypiekać od dwóch do czterech gofrów jednocześnie. Dodatkowym atutem jest kształt, gdyż tu również istnieje spora dowolność. Spora część modeli, obejmujących gofrownice gastronomiczne posiada wymienne wkładki. Pozwala to niewątpliwie oszczędzić sporo pieniędzy oraz cennego miejsca na zapleczu, przy równoczesnym zachowaniu różnorodności!


Gofry - smak dzieciństwa i beztroski!

Tylko gofrownica gastronomiczna lub przemysłowa zapewni odpowiednią chrupkość wypieku, jakim są gofry. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu regulowanego termostatu, który pozwala w odpowiedni sposób dopasować temperaturę do ciasta. Drugim, równie istotnym czynnikiem wpływającym na gofry jest samo ciasto. Receptura ciasta opiera się głównie na: jajkach, mące i nabiale (zazwyczaj jest to mleko). Uzupełnieniem tej mikstury jest olej, cukier, sól oraz spulchniacz w postaci proszku do pieczenia. Wariacji tego przepisu jest sporo, dlatego warto wypróbować kilka z nich i dopasować do posiadanej gofrownicy. Pozostaje jeszcze wybór właściwej gofrownicy, aby gofry były nie tylko smaczne! Powinny wyglądać efektownie i niepowtarzalnie, a takie wzory można znaleźć tylko w ofercie GastroProdukt.pl. Już dziś zapoznaj się z szeroką ofertą gofrownic oraz pozostałych urządzeń dedykowanych branży gastronomicznej, ponieważ jakość ma znaczenie! U nich znajdziesz wysokiej jakości sprzęt gastronomiczny na każdą kieszeń!