- Za dwa tygodnie będziemy decydować o tym, jaka będzie Polska. Jeśli chcemy kontynuować tę dobrą zmianę, jeśli chcemy kontynuować reformy, dzięki którym wszyscy są przez polskiego prezydenta i polski rząd dostrzeżeni, powinniśmy zdecydować się i głosować na Andrzeja Dudę. To jest ważne, żeby kontynuować dobrą zmianę i umacniać to wszystko, co udało się zrobić – podkreślał minister Kwiatkowski. Jego zdaniem, „powinniśmy namawiać innych i mówić o tym, że wzięcie udziału w głosowaniu jest naszym obowiązkiem, jest obowiązkiem obywatelskim”.


- Ale jest też bardzo ważne, ponieważ za dwa tygodnie będziemy decydować o tym, jaka będzie Polska, kto będzie w Polsce rządził i jakich w związku z tym zmian możemy się spodziewać. Mówił o tym szeroko prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu. Mówił o tym, że jeśli chcemy kontynuować tę dobrą zmianę, jeśli chcemy kontynuować reformy, dzięki którym wszyscy są przez polskiego prezydenta i polski rząd dostrzeżeni, powinniśmy zdecydować się i głosować na Andrzeja Dudę – podkreślał polityk. Gość „Aktualności dnia” zaznaczył również, że prezydent Andrzej Duda w ciągu pięcioletniej kadencji udowodnił swoją wiarygodność i wykonał zobowiązania złożone w trakcie poprzedniej kampanii wyborczej.


– Prezydent spełnia swoje obietnice. Mówił pięć lat temu, kandydując na prezydenta, że chce odwiedzić w Polsce każdy powiat, że chce być blisko każdego obywatela Polski, że chce się spotykać z Polakami tam, gdzie oni mieszkają i chce z nimi rozmawiać o tym, jak powinna wyglądać Polska, jak przeprowadzać zmiany. (…) Prezydent od razu po wieczorze wyborczym wsiadł do Dudabusa i rozpoczął kolejne spotkania, rozpoczął kolejny dialog z Polakami, bo chce być blisko Polaków tak jak przez całą kadencję – stwierdził minister Kwiatkowski. Wymienił również programy, które zostały zrealizowane dzięki współpracy polskiego prezydenta z rządem i zwrócił uwagę, że największą wartością dla Andrzeja Dudy jest rodzina.

– Przede wszystkim jest wspierana polska rodzina – są programy jak: „500 plus”, „300 plus”, ale również rozwiązania skierowane do starszych – trzynasta emerytura, w zobowiązaniach prezydenta jest czternasta emerytura. Można te programy wymieniać, ale one właśnie budują rodzinę i wspierają Polaków, wspierają tych, którzy w czasie poprzednich rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego takiego wsparcia nie mieli. Kontrkandydat na urząd prezydenta to wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, który na przykład wspierał podniesienie wieku emerytalnego – zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydencki minister ocenił, że w drugiej turze wyborcy staną przed ważną decyzją o tym, jak po wyborach będzie wyglądała Polska.
– Prezydent Andrzej Duda prosi wszystkich, żeby byli aktywni i pomogli; żeby osób, które pójdą i zagłosują w drugiej turze było jak najwięcej, bo to jest bardzo ważne dla Polski. To jest ważne, żeby kontynuować dobrą zmianę i umacniać to wszystko, co udało się zrobić. Prezydent mówił o sprawach bezpieczeństwa, o tym, że dzisiaj na terenie Polski stacjonują żołnierze armii amerykańskiej, żołnierze Paktu Północnoatlantyckiego; mówił o naszych bardzo dobrych relacjach zagranicznych, czego dowodem była zeszłotygodniowa wizyta w Waszyngtonie. Relacje, które są pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi takie, jakich do tej pory jeszcze nigdy nie było – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował o ostatecznych wynikach I tury wyborów prezydenckich. Andrzej Duda zdobył 43,5 proc. głosów. Rafał Trzaskowski ma 30,46 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 64,51 proc.
Na trzecim miejscu znalazł się Szymon Hołownia z wynikiem 13,87 proc. (2 693 397 głosów), czwartym Krzysztof Bosak - 6,78 proc. (1 317 380 głosów). Piąty był Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,36 proc. (459 365 głosów). Ostatnie miejsce z czołówki kandydatów zajął Robert Biedroń z wynikiem 2,22 proc. (432 129 głosów).
Pozostali kandydaci uzyskali mniej niż 1 proc. głosów: Stanisław Żółtek - 0,23 proc., Marek Jakubiak 0,17 proc., Paweł Tanajno 0,14 proc., Waldemar Witkowski 0,14 proc., Mirosław Piotrowski 0,11 proc.

PZ
Źródło: Radio Maryja