Warto przypomnieć, że o tym, jak Trzaskowski chciał prześladować narodowców, informowała Rzeczpospolita na swojej stronie internetowej w artykule „Trzaskowski: Zdelegalizować ONR? Oczywiście, że tak. Natychmiast”.

 

Według relacji Rzeczpospolitej Trzaskowski stwierdził w „programie 3 Polskiego Radia”, że „należy zdelegalizować Obóz Narodowo Radykalny” „natychmiast. Nie może być tak, żeby organizacje o jawnym profilu rasistowskim, nawołujące do nienawiści rasowej, maszerowały po Warszawie i wykrzykiwały swoje hasła, zwłaszcza 1 sierpnia czy 11 listopada”.

 

Trzaskowski twierdził, że "widział 11 [na Marszu Niepodległości] listopada faszystowskie i rasistowskie hasła, które rząd rozgrzeszał". Dopytywany, jakie to hasło, powiedział, że były one "o białej Polsce".

 

Trzaskowski chciał też zakazać narodowcom głoszenia haseł antykomunistycznych. Zdaniem Trzaskowskiego „tutaj nie ma miejsca na odcienie szarości. Albo ktoś walczy z rasizmem, walczy z symbolami faszystowskimi na ulicach Warszawy, walczy z tym, żeby ludzie nie krzyczeli 1 sierpnia „raz sierpem, raz młotem””. W opinii Trzaskowskiego „na Zachodzie takie hasła się oczywiście zdarzają, natomiast nie słyszałem, żeby rząd jakiegokolwiek cywilizowanego państwa takie hasła rozgrzeszał.

 

Trzaskowski był wściekły na PiS, za to, że PiS tolerował antykomunistyczne hasła na demonstracjach narodowców. Zbulwersowany Trzaskowski twierdził, że „jak może minister rządu PiS-owskiego puścić dalej demonstrantów, którzy krzyczą "raz sierpem, raz młotem" 1 sierpnia? Przepraszam, ale to jest dzień święty dla warszawiaków i do tej pory nas łączył. Staraliśmy się tego dnia uciekać od polityki. Natomiast jeżeli mamy w tym momencie ONR, organizację, którą trzeba byłoby w ogóle zakazać”.

 

W trakcie opisywanej przez Rzeczpospolitą audycji radiowej Trzaskowski domagał się natychmiastowej delegalizacji ONR. Trzaskowski głosił, że ONR trzeba zdelegalizować „natychmiast. Nie może być tak, żeby organizacje o jawnym profilu rasistowskim, nawołujące do nienawiści rasowej, maszerowały po Warszawie i wykrzykiwały swoje hasła, zwłaszcza 1 sierpnia czy 11 listopada. Obie te daty są święte”.

 

Zważywszy na nienawiść Trzaskowskiego do narodowców i antykomunistów, nikt z polskiej prawicy nie może zagłosować na tego lewicowego polityka.

 

Wideo z audycją, w której Trzaskowski domaga się zakazania narodowcom manifestowani i skandowania haseł antykomunistycznych oraz żąda natychmiastowej delegalizacji ONR. 4.50 minuta audycji.

Jan Bodakowski