Nakładem Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim ukazało się kilka świetnych komiksów o Mińsku Mazowieckim krzewiących patriotyzm lokalny. Mińsk Mazowiecki leży na Mazowszu na prawym brzegu Wisły.

Autorem zabawnego i dynamicznego scenariusza do komiksów o kmieciu Grzegorzu („Kmieć Grzegorz", „Miasto", „Piwnica") jest Artur Grzenda, a profesjonalnych rysunków Wojciech Cichoń. Inspiracją do powstania komiksów była pierwsza wzmianka historyczna o Mińsku pochodząca z 1415 roku. Dotyczyła ona pozwu kmiecia Grzegorza o wypłatę należnej kwoty za prace wykonane dla jednego ze szlachciców.

Dynamiczny i pełen humoru komiks (w stylu Asteriksa) opowiada w pierwszym albumie o przebiegu procesu, satyrycznie opisując przy okazji nierobów mających postawę roszczeniową, którym nie chciało się pracować razem z Grzegorzem. Dodatkową zaletą jest ukazanie w atrakcyjnej formie, jak wyglądał wymiar sprawiedliwości w średniowieczu na Mazowszu.

W drugiej części remedium na jesienną nudę 1420 roku staje się idea Grzegorza, by Mińsk został miastem. Gdy sprawę ma rozstrzygnąć książę mazowiecki, włościanie organizują demonstrację poparcia, która ściera się na ulicach Czerska skąd manifestacją zaprzedanego krzyżakom szlachcica, który chciał oszukać kmiecia Grzegorza w pierwszym tomie. Zaletą albumu jest ukazanie w atrakcyjnej formie procesu lokacji miast na ziemiach polskich w średniowieczu.

W trzecim tomie kmieć Grzegorz w Krakowie rozwiązuje zagadkę kryminalną dotyczącą porwania komediantów z Piwnicy pod baranami (w XX wieku twórcą takiej krakowskiej sceny był pochodzący z Mińska Mazowieckiego Piotr Skrzynecki).

Nakładem Miejskiego Domu Kultury ukazał się też komiks "Marzenie Królowej Bony, czyli tajemnice mińskiego Pałacu" według scenariusza Mariusza Dzienio narysowany przez Wojciecha Cichońa i pokolorowany przez Joanne Wilczak. Jest to bardziej ilustrowany album niż komiks o historii Pałacu Dernałowiczów i postaci z tym zabytkiem związanych przez wieki.

W Mińsku ukazał się też, nakładem wydawnictwa Strefa M. komiks „Brama Czasu - 1939 - Zdążyć przed zamachem" według scenariusza Wojciecha Cichonia, Dariusza Mieczysława Mola, Jarosława Rosłańca, z rysunkami Wojciecha Cichonia, który wiernie starał się zrekonstruować to, jak Mińsk wyglądał w 1939 roku. Wśród bohaterów komiksu znaglali się Piotr Skrzynecki i Jan Himilsbach, którzy przed wojną mieszkali jako chłopcy w mieście.

Bohaterem komiksu jest kibic Legii Staszek, który ze współczesności przenosi się do 1939, by nie dopuścić do zamachu terrorystycznego planowanego przez niemieckich agentów (na Mazowszu była mniejszość niemiecka przed II wojną światową). W 1939 Staszek poznaje Żydka Icka syna szklarza, który proponuje mu, by współpracował z jego ojcem (chłopak miał wybijać szyby w oknach, by szklarz mógł zarobić).

Jan Bodakowski