Eksperci od zarabiania i zarządzania pieniędzmi radzą, żeby spróbować metody MSI (Multiple Sources of Income), czyli postarać się pozyskiwać pieniądze z wielu różnych źródeł. Dzięki temu człowiek jest stabilny finansowo. Nawet wtedy, kiedy powinie mu się noga i chwilowo zostanie bez pracy, zawsze może liczyć na inne dochody, które umożliwią mu godne życie do czasu znalezienia czegoś nowego. Ewentualnie, można spróbować wykorzystać jedno z pobocznych zajęć i spróbować w nie wejść na 100%, co może przełożyć się niekiedy na o wiele lepsze wyniki finansowe w stosunku do standardowej pracy na etacie. Internet jest pełen możliwości – wystarczy wyszukać coś, co wpisuje się w zainteresowania i umiejętności danej osoby, a sukces w końcu się pojawi. Niektórzy lubią portale społecznościowe i platformy do publikowania nagrań wideo, a jeszcze inni gry kasyna bez depozytu. Oto 10 najlepszych zajęć, które pomogą ci zarabiać pieniądze.

Lista została ułożona w sposób losowy – nie przedstawia opcji zarabiania od najlepszych do najgorszych. Możliwości zarobkowe zawsze zależą od zaangażowania i umiejętności danej osoby.

1. Freelancer

Zarabianie na byciu tak zwanym wolnym strzelcem jest coraz bardziej popularne. Szczególnie w czasach, kiedy coraz więcej ludzi lubi pracować zdalnie. Wiele z osób, które szukały dodatkowego źródła dochodu we freelancingu, w końcu zrezygnowały ze swojej głównej pracy i przeszły na zarabianie zdalne. Śmiało można powiedzieć, że ten typ pracy to jeden z zawodów przyszłości.

Freelancer wyszukuje platformę internetową, na której pracodawcy publikują zlecenia, żeby następnie aplikować do tych, które pasują do jego umiejętności. Praca może być przeróżna i z czasem okazuje się, że taki pracownik staje się ekspertem z przeróżnych dziedzin. Niektóre zlecenia pochodzą od mniejszych firm zlecających jedno zadanie raz na jakiś czas, a inne od ogromnych korporacji, które szukają pracowników na stałe. To właśnie zlecenia stałe są tym, za czym powinien rozglądać się freelancer. Jeśli uda się zbudować bazę przynajmniej kilku stałych klientów, którzy są zadowoleni z dotychczasowej pracy – można liczyć na bardzo dobry dochód dodatkowy, który z czasem może przerodzić się w główne źródło pozyskiwania pieniędzy.

Warto zaznaczyć, że klienci najczęściej płacą w walucie zagranicznej, znacząco przekraczając polskie stawki. Jeśli freelancer jest dobry, może liczyć nawet na 1000-3000 $ miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaka jest jego specjalność. Najbardziej rozchwytywany jest:
Copywriter – pisanie tekstów służących do reklamy w Internecie. Praktycznie każda strona internetowa wykorzystuje teksty tworzone w ten sposób, dlatego popyt na copywriterów jest bardzo duży.

Tłumacz – tłumaczenie tekstów, stron internetowych, książek, gier, plików wideo, a nawet pełnometrażowych filmów.
Programista – wykonywanie prostych oraz bardziej zaawansowanych zleceń z zakresu programowania. Wiele firm poszukuje zdalnych programistów na stałe.
Grafik – osoba umiejętnie posługująca się nowoczesnymi programami do obróbki zdjęć i nie tylko. Nieustannie pojawiające się strony internetowe zawsze wymagają oryginalnej oprawy graficznej, za którą odpowiada grafik.
Wirtualny asystent – osoba pomagająca w prowadzeniu działalności w Internecie i nie tylko. Wiele firm, które chcą wejść do Polski ze swoim produktem lub usługą, poszukuje pracowników, którzy będą działać w naszym kraju według określonych wytycznych.

Lingwista – niektóre zaawansowane platformy internetowe (i nie tylko), poszukują ekspertów z danego języka, którzy pomogą im w zoptymalizowaniu działania pod kątem użytkowników z danego kraju.

Transkryber – w dobie wszechobecnych AI, powstaje coraz więcej projektów, w których maszyny uczą się rozumieć ludzką mowę. Proces jest bardzo długi i wymaga ogromnych nakładów pracy. Potężne firmy z dziedziny IT zlecają napisanie wszystkich wypowiedzianych słów do tysięcy godzin nagrań. To prosta, lecz bardzo żmudna praca.

To tylko kilka popularnych opcji zarabiana na freelancingu. W rzeczywistości możliwości jest bez liku i wystarczy dobrze przemyśleć, w czym jest się dobrym, a z pewnością uda się znaleźć coś dla siebie.

2. Youtube

Obecnie prawie każdy nastolatek marzy o tym, żeby zostać youtuberem. Niestety prawa rynku są nieubłagane i przebicie się przez tysiące kanałów i sprawienie, żeby to właśnie nas oglądano, jest niezwykle trudne. Mimo wszystko niektórym nadal się udaje i od czasu do czasu słyszymy o nowym youtuberze, który bije rekordy popularności. W tym miejscu warto się zatrzymać i zastanowić nad celami. Jedna z najbardziej rozchwytywanych osób na Youtube zarabia krocie. Jeśli uda się osiągnąć niewielki ułamek z tego – można mówić o sukcesie. Nie od razu Kraków zbudowano – kanał, który na początku śledziło kilkadziesiąt osób, po jakimś czasie może być oglądany przez setki, tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy.

Wszystko opiera się o program partnerski, czyli nic innego jak umowa z Youtube. Jeśli osiągnie się pewien pułap popularności (kilka tysięcy subskrypcji oraz kilka tysięcy godzin obejrzanych naszych filmów), można zgłosić się do programu, w ramach którego firma będzie płaciła nam za wrzucane treści. Oczywiście wszystko jest przeliczane według popularności. Im więcej osób ogląda nasze produkcje, tym większy zarobek.

Kluczem do zarabiania dużych pieniędzy jest robienie tego, w czym jest się dobrym. Jeśli ktoś sądzi, że nagra byle jaki plik wideo, wrzuci na Youtube i już będzie zarabiał, to grubo się myli. Twórcy dzielą się swoimi doświadczeniami i twierdzą, że nagranie kilkudziesięciominutowego wideo to wiele godzin pracy. Dlatego oprócz dobrego, oryginalnego pomysłu, należy nastawić się na wielogodzinną pracę, która w końcu powinna popłacić. Zarobki najpopularniejszych Youtuberów na świecie to nawet kilkadziesiąt milionów dolarów miesięcznie.

3. Instagram

Popularny i na pierwszy rzut oka prosty program do dzielenia się chwilami ze swojego życia stał się doskonałym sposobem na zarabianie pieniędzy. Plotka głosi, że najpopularniejsza osoba w aplikacji – Cristiano Ronaldo, na Instagramie zarabia więcej pieniędzy niż z tytułu umowy o grę w piłkę nożną. O co w tym wszystkim chodzi i na czym to polega? To proste – chodzi o popularność. Jeśli ktoś ma konto na Instagramie, mógł z pewnością zauważyć posty znanych osób, w których dyskretnie lub mniej dyskretnie lokują pewne produkty. To właśnie wtedy zarabiają pieniądze.

Zyskując odpowiednią liczbę „followersów”, czyli obserwujących konto, można liczyć na zainteresowanie reklamodawców. Okazuje się, że zarabianie na Instagramie to nie tylko opcja dodatkowego zarobku dla celebrytów. Jeśli ktoś jest w czymś dobry i potrafi zainteresować swoją działalnością na Instagramie, to z pewnością znajdzie wiele osób, które będą go obserwować. Mogą to być takie dziedziny jak fitness, moda, filmy, wystrój wnętrz. W kilku słowach – wszystko to, co może zainteresować innych. Jeśli uda się osiągnąć konkretną liczbę odbiorców, można liczyć na zainteresowanie reklamodawców, którzy będą płacić, za lokowanie ich produktu. Ceny mogą być różne i zależą od popularności. Mówi się, że najwięksi inkasują nawet dziesiątki tysięcy złotych za jeden post. Jeśli mówimy o realiach standardowych osób, to kilkaset złotych za wpis to także bardzo dobry wynik.

4. Sklep internetowy

Jeśli ktoś ma żyłkę do interesów, sklep internetowy będzie doskonałym sposobem na dodatkowy zarobek w domu. Do tego nie potrzeba nawet przestrzeni magazynowej dla towaru. Wszystko można robić zdalnie. Wiele sklepów internetowych działa na zasadzie przerzucania towaru prosto od producenta lub sprzedawania czegoś, czego się jeszcze fizycznie nie posiada. Zmorą klientów portali aukcyjnych są osoby, które wystawiają na aukcje wyjątkowo tanie rzeczy, z czasem realizacji nawet do 30 dni. Sklepy te oczekują na zamówienie w Polsce i dopiero wtedy wysyłają swoje zamówienie na przykład do Chin.

Na szczęście nie trzeba uciekać się do tak, według wielu osób nieetycznych zachowań. Wystarczy trzymać rękę na pulsie i obserwować trendy rynkowe i sposób, w jaki ludzie wyszukują dany towar. Mówi się, że za dobrą sprzedażą nie stoi już wyłącznie jakość produktu, ale jego zaprezentowanie. Ogromną rolę odgrywa tutaj tytuł aukcji, zdjęcie towaru i opis. Jeśli jest interesujący i dobrze skonstruowany, można liczyć na zainteresowanie odbiorców. Zdalne kupowanie przedmiotów i sprzedawanie ich z narzuceniem swojej marży do dobry sposób na zarobek dla osób, które mają pojęcie o handlu. Dochody ze sklepu internetowego mogą wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.

5. Platformy streamingowe

Kilka lat temu bardzo popularne stały się platformy streamingowe. Na początku chodziło wyłącznie o udostępnianie innym osobom rozgrywki w grze wideo na żywo. Z czasem pojawiły się nowe możliwości, ale prezentowanie gier wideo to nadal najlepszy sposób na przyciągnięcie uwagi. Zasady są bardzo proste i z pewnością wielu osobom skojarzą się z Youtubem. Im więcej obserwujących, subskrybentów i osób oglądających dany stream na żywo, tym większe przychody.

Jeśli jest się w czymś dobrym, np. w grach, to ludzie będą chętnie patrzeć na to, jak się gra. Wraz z rozwojem e-sportu na świecie – zainteresowanie oglądaniem rozgrywki najlepszych graczy znacznie wzrosło. Jeśli dana osoba ma ponadprzeciętne umiejętności w danej grze, spróbowanie swoich sił w streamingu to doskonały sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wielu streamerów twierdzi, że gra wyłącznie na streamach, ponieważ nie mają czasu na grę. Jeśli jednak wiedzą, że na tym zarabiają, to mogą to robić z czystym sumieniem i dodatkowo mają konkretne argumenty, żeby wytłumaczyć rodzinie, że gry wcale nie są takie złe.

Oczywiście zarabianie nie jest tak proste, jak się wydaje. Żeby się sprzedać, nie wystarczy dobrze grać w grę. Należy zainteresować odbiorcę także swoją osobowością. Na początku nie ma co liczyć na duże zainteresowanie. Niekiedy latami buduje się bazę stałych odbiorców. Jeśli jednak uda się zgromadzić przynajmniej kilkuset oglądających, można liczyć na stały dodatek do przychodów pochodzący z tego, co się lubi.

6. Inwestowanie

W Internecie można znaleźć dziesiątki sposobów na inwestowanie. Mogą to być towary, akcje kryptowaluty lub standardowe waluty. Wszystko opiera się na prostych zasadach – kupić tanio, sprzedać drogo. Czy jednak inwestowanie jest takie proste? Jeśli ktoś ma w sobie żyłkę handlowca i ogromne pokłady cierpliwości, z pewnością może zarobić na inwestowaniu. Warto jednak uważać, ponieważ inwestowanie zawsze wymaga wkładu własnego, od którego będą się liczyć dochody lub straty. Żeby zacząć działać, trzeba najpierw zamrozić trochę pieniędzy, co może się nie podobać wielu osobom.

Zanim jednak ktoś wejdzie w ten świat, powinien zapoznać się ze wszystkimi podstawami inwestowania. Niestety nie wygląda to tak, jak większość osób to sobie wyobraża. Zarobienie nawet kilkuset złotych to efekt niekiedy wielu godzin analiz i kalkulacji. Z czasem dochodzi się do wprawy i nabiera doświadczenia. Jednak w tej dziedzinie należy przyzwyczaić się do tego, że czasem jest się na wozie, czasem pod wozem. Najważniejsze to trzymać nerwy na wodzy i nie podejmować niepotrzebnego ryzyka. Z czasem każdy zacznie zauważać pewne schematy zachowań indeksów, dzięki którym można zacząć zarabiać.

7. Konsultant sprzedaży bezpośredniej

Bardzo popularny (szczególnie wśród pań) sposób na zarabianie pieniędzy. Obecnie na rynku działa kilkadziesiąt firm o modelu sprzedaży bezpośredniej. Ten typ sprzedaży polega na współpracy z całą siecią konsultantów, którzy z kolei rozbudowują swoją sieć sprzedaży. Zasady współpracy są dość proste. Im większa sieć podlegająca pod daną osobę, tym większe zarobki. Dana osoba otrzymuje prowizję od każdego sprzedanego produktu oraz od przychodu osób znajdujących się „pod nią”.

Konsultant zajmujący się sprzedażą bezpośrednią ma dwie możliwości. Może skupić się na rozprowadzaniu jak największej ilości artykułów samodzielnie lub na budowie sieci. Obydwa sposoby zapewniają przychód i nie wykluczają się nawzajem. Sprzedaż bezpośrednia jest obecnie uważana za coś nieopłacalnego, ale jeśli ktoś podejdzie do tego na poważnie, może zarobić bardzo dużo pieniędzy. Osoby, które zbudowały sieć składającą się z setek osób, mogą liczyć na wysokie miesięczne dochody. Żeby jednak to osiągnąć potrzeba przede wszystkim czasu i cierpliwości.

8. Korepetycje

Duża część osób może powiedzieć, że w szkole była dobra z konkretnego przedmiotu. To doskonały punkt zaczepienia, z którego można regularnie czerpać zysk. Jeden jest dobry z matematyki, drugi z kolei ma język angielski w małym palcu. Inne osoby z kolei interesują się fizyką, chemią lub innymi naukami, z którymi uczniowie, studenci i nie tylko mają problemy. Godzina korepetycji może kosztować około 30-50 zł. Oczywiście, wszystko zależy od przedmiotu i poziomu zaawansowania nauczyciela. Jeśli jednak uda się komuś zbudować stałą bazę klientów, z pewnością może liczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Oto najbardziej rozchwytywane dziedziny korepetycji:
Język angielski.
Matematyka.
Chemia.
Fizyka.
Język niemiecki.
Język polski.

Wraz z rozwojem Internetu i jego prędkości korepetycje nie muszą wiązać się z zapraszaniem do domu wielu obcych osób. Dzisiejsze nauki mogą odbywać się przez Internet, co jest niezwykle wygodne zarówno dla korepetytora, jak i ucznia. Powstało wiele platform do nauki, gdzie można się ogłaszać i budować swoją renomę, co z czasem przekłada się na coraz większe zyski. Łatwo można przeliczyć, że zaledwie 2 godziny dziennie przez 20 dni w tygodniu to od tysiąca do dwóch tysięcy złotych miesięcznie.

9. Prowadzenie bloga

Niekiedy wystarczy lekkie pióro i interesująca osobowość, żeby przekuć coś, co się kocha, na zarabianie pieniędzy. W dzisiejszych czasach już coraz mniej mówi się o zarabianiu w ten sposób, ale prowadzenie bloga to doskonały sposób na pozyskiwanie pieniędzy, nie wychodząc z domu. Wystarczy mieć na siebie pomysł. Najczęściej blogerzy po prostu opisują przemyślenia związane ze swoim życiem lub działalnością. Jeśli uda im się zgromadzić odpowiednią liczbę odbiorców, mogą liczyć na oferty reklamodawców. Wszystko jest bardzo podobne do działalności na Instagramie i w pewnym sensie się z tym łączy.

Jeśli ktoś zyska popularność, z czasem zakłada konta na kolejnych portalach społecznościowych, co jeszcze bardziej zwiększa przychody. Żeby jednak dojść do tego poziomu, trzeba umieć się sprzedać. Rynek blogów jest już mocno nasycony. Dlatego przebicie się jest trudne. W przypadku, gdy ktoś ma lekkość pisania i interesujący pomysł, który może przyciągnąć fanów konkretnej tematyki, z pewnością uda się stworzyć coś dochodowego.

10. Sprzedawanie zdjęć

Fotografia to niezwykle popularne hobby. Już nie wymaga się posiadania lustrzanki, która niekiedy może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzisiaj, żeby zrobić dobre zdjęcie, wystarczy lepszy telefon lub aparat ze średniej półki i umiejętne posługiwanie się programami do obróbki zdjęć. W Internecie jest bardzo duże zapotrzebowanie na grafikę, nieobjętą prawami autorskimi. Jeśli ktoś potrafi uchwycić na zdjęciu coś, co może się sprzedać i robi to bardzo dobrze, może liczyć na to, że znajdą się osoby gotowe za to zapłacić. W sieci można znaleźć wiele różnych platform, które ułatwiają sprzedaż zdjęć.

Tak zwane zarabianie na stokach polega na zbudowaniu bazy zdjęć, które mogą zachęcić kogoś do ich wykupienia. W ten sposób można liczyć na stały bierny przychód. Oczywiście pieniądze nieustannie nie będą do nas spływać. Dlatego należy dbać o swój bank zdjęć, nieustannie go aktualizując. Jeśli jednak ktoś interesuje się fotografią, z łatwością dostarczy całej masy zdjęć, które znajdą swoich odbiorców. Zarabianie na stokach to bardzo powolny proces. Dlatego, jeśli ktoś chce połączyć swoje hobby z pozyskiwaniem przychodu, musi uzbroić się w cierpliwość.

Mnogość możliwości, które daje Internet

Jak widać, Internet otworzył przed ludźmi nowe możliwości. To tylko kilka z wielu sposobów na zarabianie pieniędzy. Jedne są lepiej, inne słabiej płatne. Wszystkie natomiast łączy jedna bardzo ważna cecha. Każdy jest kowalem własnego losu i zarobi tyle, ile z siebie da. Odnalezienie swojego idealnego dodatkowego źródła dochodu może bardzo szybko przerodzić się w prawdziwą pracę, w której można zarobić o wiele więcej, niż na etacie u kogoś. Może to być regularna, zdalna praca jako freelancer, prowadzenie kanału na Youtube, zostanie influencerem, a nawet inwestowanie i jednoręki bandyta gra.

Wystarczy zawsze dawać z siebie wszystko i nieustannie stawiać przed sobą poprzeczki coraz wyżej, a sukces będzie gwarantowany. Oczywiście, nie każdy musi od razu zarabiać duże pieniądze. Wielu osobom wystarczy tylko dodatek do tego, co już mają. Dzięki temu będzie można opłacić ratę za wymarzony samochód, czy wykupić egzotyczną wycieczkę. Najważniejsza jest motywacja. Jeśli ktoś właściwie nie wie, po co są mu potrzebne pieniądze, równie dobrze może przestać poszukiwać dodatkowych źródeł dochodu.

Warto także wspomnieć o tym, że według prawa polskiego, obywatel może zarobić konkretną, nieudokumentowaną kwotę, po której przekroczeniu, należy założyć działalność gospodarczą. Jeśli jednak ktoś celuje w niewielki dodatek do pensji, prawdopodobnie nie przekroczy tego progu dochodu. Zawsze warto zainteresować się tym, ile można zarobić, przed wymogiem rozliczania się z państwem (kwota ta może się zmieniać z roku na rok). Internet zapewnił swoim użytkownikom nieograniczone możliwości i jeśli ktoś chce, zawsze może zwiększyć swoje przychody.