- Jako pierwszą pozdrawiam Gdynię - powiedział św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1987 roku na Pomorzu. Wybierzmy się zatem do tego miasta, by obejrzeć galerię jego zdjęć ubogaconych cytatami z nadmorskich przemówień Ojca Świętego. Wystawę zorganizowało kilka podmiotów: „Dziennik Bałtycki”, Energa Grupa Orlen i Zarząd Morskiego Portu Gdynia S. A, otwarto ją oficjalnie w dniu 40. rocznicy, czyli 30 sierpnia 2020 roku. Jest niewielka, zawiera 16 plansz, na których umieszczono w sumie 34 zdjęcia – a jednak, jej wymowa jest znacząca dla zrozumienia kwestii polskiej Solidarności.

Dzieje się tak dlatego, że w tej maleńkiej przestrzeni, zgromadzone cytaty myśli św. Jana Pawła II uderzają swoją aktualnością – co jest atutem inicjatywy ludzi morza. Autorami fotografii z obu pielgrzymek są Robert Kwiatek, Adam Warżawa, Janusz Gojke oraz nieżyjący już Zbigniew Kosycarz, Maciej Kosycarz i Janusz Uklejewski. Warto zatrzymać się przy tych zdjęciach i zadać sobie pytanie, w jaki sposób słuchamy Papieża, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku, wraz z jubileuszem stulecia Cudu nad Wisłą

- Nie ma solidarności bez miłości! - te słowa z pielgrzymki w 1999 roku wypowiedziane w Sopocie na hipodromie, odcisnęły znaczący ślad w pamięci Polaków. "Więcej: nie ma przyszłości człowieka i narodu". W tym kontekście odczytujemy wypowiedź Piotra Dudy, który zdementował opinię, jakoby NSZZ „Solidarność” zawłaszczała depozyt ludzi Solidarności.

- Każdy z Was ma swoje Westerplatte - mówił św. Jan Paweł II do zebranej w tym miejscu młodzieży w 1987 roku. - Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować - podkreślił.

Tymczasem, wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała, uczestnicząca w otwarciu wystawy, stwierdziła, że dla jej dzieci jest to już tylko historia. Dobrze, że potem dodała, iż dzięki takim wydarzeniom można ją przypomnieć. Wszak podczas pielgrzymki św. Jana Pawła II do Trójmiasta pracowała jako nastolatka w biurze prasowym.

- Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia - podkreślił Papież podczas spotkania z ludźmi pracy w 1987 roku, na Zaspie. Zdjęcie z tego momentu przedstawia Ołtarz Papieski, zbudowany w kształcie symbolizującym Okręt Kościoła. Znamienne, że Ojciec Święty przemawiał na mostku kapitańskim.

Warto o tym pamiętać, gdy rozmaite władze wykazują stan paniki wobec zagrożenia epidemicznego, a obywatele organizują protesty przeciw tzw. plandemii – czyli działaniom, które pod pretekstem walki z wirusem, przygotowują cały świat do przyjęcia jednego antykatolickiego rządu, nie licząc się z zasadami moralności i wiary oraz zwykłej przyzwoitości.

Ojciec Edward Pracz, krajowy Duszpasterz Ludzi Morza zalecił dziękczynienie za dar św. Jana Pawła II, w tym za jego pielgrzymki do Polski, wśród których warto wspomnieć szczególnie te dwie na Pomorzu.

Bogatą fotogalerię z otwarcia wystawy zamieściły portale Gdynia.Pl i Gdynia Nasze Miasto. Wystawę można obejrzeć do końca października w Gdyni, na nabrzeżu – obecnie stoi tam Dar Młodzieży.

Aleksandra Pietkiewicz