W projekcie znajduje się zapis dotyczący trzymania zwierząt w kojcu. Jego powierzchnia jest uzależniona od rozmiarów zwierzęcia w kłębie.

Do 50 cm zwierzę musi mieć kojec o powierzchni co najmniej 9 m2, 51-66 cm 12 m2, zaś powyżej 66 cm co najmniej 12 m2. W razie trzymania więcej, niż jednego zwierzęcia w danym kojcu, należy powiększyć powierzchnię o połowę wartości za każde kolejne zwierzę.

Jak zauważył na Twitterze Wojciech Golonka, " minimalne powierzchnię kojców dla zwierząt będą teraz przynajmniej trzy razy większe od tego co państwo polskie przewiduje na dziecko w przedszkolu: 2,5-3 m2".

Zalinkował przy tym do odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej na interpelację nr 22973 w sprawie standardów wielkości powierzchni sali przypadającej na dziecko w przedszkolu.

- Normy dotyczące m.in. minimalnej powierzchni przypadającej w przedszkolu na jedno dziecko wynikają z ogólnych przepisów Prawa budowlanego w zakresie kubatury pomieszczenia, a tym samym jego wentylacji. Według powyższego na jedno dziecko w przedszkolu powinno przypadać ok. 2,5-3 m2 powierzchni - napisał podsekretarz stanu Zbigniew Włodkowski.

- Jawna dyskryminacji ludzi względem zwierząt - podsumował Golonka.