Wandale sprofanowali krzyż umieszczony w centralnej części Cmentarza Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. Umieścili na nim skandaliczne hasła, wzywające do mordowania kapłanów.

Krzyż został pomalowany jasną farbą przez „nieznanych sprawców”. Na poprzecznej belce napisali „Zabij księdza”, a na pionowej m.in. „Piekło”. Pojawił się także znak błyskawicy, czyli symbol przetaczających się przez nasz kraj „protestów”. Na drugiej stronie wymalowano także wulgarne hasło odnoszące się do partii rządzącej. Sprawą zajęła się gdańska policja.

– Kolejna granica przekroczona. "Zabij księdza" na krzyżu na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku Zaspie. To cmentarz-pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. W tym błogosławionych księży męczenników Komorowskiego, Góreckiego i Rogaczewskiego – przypomniał na Twitterze historyk, publicysta i rzecznik gdańskiego IPN Jan Hlebowicz.

– "Zabij księdza". Ten krzyż, akurat w tym miejscu, szczególnie ķłuje w oczy i przeszkadza. Kolejna już dewastacja. Ciekawe czy ci, co zdewastowali dziś i niszczyli w przeszłości, wiedzą, wiedzieli jak ważne to miejsce dla wszystkich gdańszczan... Edit. Propozycja - jak policja znajdzie sprawców - w ramach kary - przymusowa lekcja historii – dodał na Facebooku.

– Z przykrością informujemy, że krzyż na cmentarzu na Zaspie został zniszczony. To miejsce pochówku między innymi obrońców Poczty Polskiej, polskich kolejarzy i ponad 20 tysięcy Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu czynności wyjaśniających przez policję, niezwłocznie przystąpimy do naprawy zniszczeń. W naszym mieście nie ma zgody na wandalizm, agresję i profanowanie symboli religijnych – zapewniała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Poinformowała również, że w sobotę po godz. 21.30 – po zakończeniu czynności policyjnych – usunięto napisy.