"Komisja Europejska nie zmienia swojego stanowiska" - podkreślił rzecznik KE - "mechanizm praworządności odpowiada porozumieniu jakie zawarli w lipcu na szczycie budżetowym szefowie państw i rządów." stwierdził. Przyznał, że KE widziała deklarację i oświadczenia wydane z okazji spotkania Premierów Polski i Węgier, ale nie zgadza się z nimi.

"Uważamy, że mechanizm warunkowości, który został przyjęty odpowiada porozumieniu wypracowanemu przez liderów w lipcu podczas Rady Europejskiej. Uważamy, że ten mechanizm jest skupiony, tak jak powinien być, na ochronie unijnego budżetu." - zaznaczył. W ten sposób odpowiedział na sformułowanie zawarte w Deklaracji Polski i Węgier, które miało pełnić funkcję obronną dla naszej suwerenności.

Rzecznik KE potwierdził, że Premier Mateusz Morawiecki skierował list do Przewodniczącej KE, Ursuli von der Leyen w sprawie mechanizmu warunkowości, na który nie ma zgody.

Warto przypomnieć słowa Premiera Węgier, Viktora Orbana, który ujawnił, że w tej chwili toczy się bitwa o kształt Europy. To, czy będzie ona przyjaznym dla chrześcijan kontynentem, czy zideologizowanym przyczółkiem satanizmu i globalnego imperializmu - zależy od wszystkich, którzy decydują w tym momencie. Nam zaś pozostało obserwować wszystkie wypowiedzi i rozpoznawać ich autorów jako zwolenników lub przeciwników naszej cywilizacji.