Z 220 zadeklarowanych milionów dolarów 150 milionów miało trafić w ramach dotacji dla kierowanych przez Czarnych grup zajmujących się sprawiedliwością rasową, a kolejne 70 milionów na lokalne dotacje na „reformę wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i możliwości zaangażowania obywatelskiego oraz organizację staży i szkoleń politycznych dla młodych ludzi”.

 

Pieniądze trafiły m.in. do postępowych i wschodzących organizacji, takich jak Black Voters Matter Fund i Repairers of the Breach. Pieniądze wsparły też bardziej ugruntowane organizacje zajmujące się prawami obywatelskimi Czarnych, takie jak Equal Justice Initiative.

 

Patrick Gaspard, prezes Open Society Foundations Sorosa, powiedział w wywiadzie, że inwestycja ma na celu wykorzystanie impetu w kierunku sprawiedliwości rasowej, ale także danie organizacjom miejsca na myślenie długofalowe. Dodał, że to „moment, w który inwestowaliśmy przez ostatnie 25 lat”1.

 

Na stronie Open Society Foundations (www.opensocietyfoundations.org) znajdują się słowa Patricka Gasparda: „Doświadczenie tego momentu transformacji w ruchu na rzecz sprawiedliwości rasowej jest inspirujące i pełne mocy. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy kontynuować ważne dzieło walki o prawa, godność i równość dla uciskanych ludzi na całym świecie, zapoczątkowane przez naszego założyciela i przewodniczącego, George'a Sorosa”.

 

Stwierdził także: „Zdajemy sobie sprawę, że walka o zlikwidowanie systemowego rasizmu jest ciągła; istnieje od zarania republiki do dnia dzisiejszego i jest osadzony na każdym szczeblu rządów oraz w naszych systemach karnych i w wymiarze sprawiedliwości. Ale przypływ władzy ludzi, którzy wyszli na ulice, aby żądać, aby ten naród działał lepiej – ludzi w każdym wieku, z różnych środowisk i w każdym zakątku tego kraju – daje nadzieję nam wszystkim”.

 

Pamiętajmy, że mówimy tu o rozruchach, które przyczyniły się do wielkich zniszczeń i ofiar śmiertelnych. Mówimy o działaniach, których skutkiem była eskalacja poprawności politycznej. Mówimy o zjawisku nasilającego się rasizmu czarnych wobec białych. W USA potępiane były np. hasła „White Lives Matter”, czyli „Białe życie ma znaczenie”.

 

Z kolei Tom Perriello, dyrektor wykonawczy Open Society w USA, stwierdził: „Sukces tego ruchu, największego w historii Stanów Zjednoczonych, będzie mierzony przez lata, a nie tygodnie, i możemy powiedzieć, że życie Czarnych ma znaczenie. Będziemy przez wiele lat angażować się w strategię wyznaczoną przez i skupiającą się na czarnych liderach i organizacjach, które zmieniły amerykańskie poczucie tego, co jest możliwe”.

 

Alex Soros, wiceprzewodniczący Open Society Foundations i syn Georga Sorosa, uznał natomiast: „Nadszedł czas na pilne i odważne działania w celu rozwiązania problemu niesprawiedliwości rasowej w Ameryce. Inwestycje te umożliwią sprawdzonym przywódcom czarnej społeczności ponowne wyobrażenie sobie działań policyjnych, zakończenie masowych więzień i wyeliminowanie barier dla szans, które zbyt długo były źródłem nierówności”.

 

Mamy już tutaj zapowiedzi przebudowy całego systemu policyjnego i karnego pod kątem praw Czarnych. Nie są to tylko czcze zapowiedzi, bo na stronie fundacji wskazano też konkrety. Inwestycje o łącznej wartości 70 milionów dolarów mają puść na:

 

- bezpieczeństwo publiczne, wychodząc poza kulturę kryminalizacji i więzień oraz dążąc do stworzenia bezpiecznych, zdrowych i sprawiedliwych rasowo społeczności. Będziemy finansować odważne i obiecujące strategie, aby osiągnąć te cele. Poprzez wsparcie finansowe i pomoc techniczną będziemy współpracować z samorządami i organizacjami lokalnymi.

 

- pielęgnowanie obywatelskiego zaangażowania młodych ludzi, z których wielu po raz pierwszy zaangażowało się w aktywizm w odpowiedzi na ten niezwykły polityczny moment w historii naszego kraju. W związku z odwołaniem letnich staży na rynku pracy spustoszonym przez COVID-19, zawieszeniem zajęć w szkołach i na uczelniach, fundusze fundacji stworzą możliwości zapisania się na staże i stypendia, które koncentrują się na sprawiedliwości rasowej, demokracji, organizacji i mentoringu.

 

- poparcie dla bieżących wysiłków na rzecz walki z tłumieniem wyborców i dezinformacją oraz zapewnienia bezpiecznych wyborów w środku pandemii.

 

Jak widać z tego programu, Soros postanowił zwielokrotnić działania na rzecz poprawności politycznej i wesprzeć czarnoskórą społeczność w wyborach, w praktyce przeciwko Donaldowi Trumpowi. Znamienne, że działania Sorosa w tej dziedzinie trwają od lat. Na stronie fundacji możemy przeczytać: „Open Society Foundations od ponad dwóch dekad pracuje nad sprawiedliwością rasową w Stanach Zjednoczonych. Założyciel i przewodniczący George Soros rozpoczął swoją działalność filantropijną w Stanach Zjednoczonych w latach 90., kwestionując przepisy dotyczące narkotyków, które nieuczciwie dotyczą Afroamerykanów. Otwarte Społeczeństwo rozpoczęło swoją Inicjatywę Sprawiedliwości Rasowej w 2003 roku i stale zwiększa poparcie dla osób zajmujących się systemową nierównością doświadczaną przez historycznie marginalizowane społeczności kolorowe. W kolejnych latach Fundacje pomogły w uruchomieniu Kampanii na rzecz Osiągnięć Czarnych Mężczyzn, inwestując prawie 20 milionów dolarów w ciągu kilku lat i przekazując 50 milionów dolarów na pomoc ACLU w kampanii mającej na celu zmniejszenie masowych więzień. W zeszłym roku Open Society-U.S. zainwestował 25 milionów dolarów w wieloletnie dotacje dla organizacji państwowych kierowanych przez kolorowych i odpowiedzialnych przed nimi, a także 15 milionów dolarów na fundusz Obrony Prawnej i Edukacji NAACP”.

To przebudowywanie systemu policyjnego w wielu miejscach USA prowadziło do rozwiązywania lokalnych oddziałów policji i powoływania na ich miejsce nowych, np. obsadzonych jedynie przez czarnoskórych. Znamienne, że przez walkę z rasizmem wobec czarnoskórych rozumie się dążenie do pomniejszania znaczenia więzień. To właśnie oni bowiem popełniają znacznie więcej przestępstw niż biali. Sam ruch Black Lives Matter okazał się lewacką inicjatywą mającą na celu spowodowanie rewolucji w USA. Soros postanowił ją wesprzeć. Jeśli to ma być część społeczeństwa otwartego to pytanie dla kogo i na co?

 

 

 

1 A. W. Herndon, George Soros’s Foundation Pours $220 Million Into Racial Equality Push, źródło: https://www.nytimes.com/2020/07/13/us/politics/george-soros-racial-justice-organizations.html.