Rząd regionalny Asturii poinformował, że w piątek rozpoczęło się dochodzenie ws. okoliczności i przyczyn zgonu 40-latki. Autopsja ma wykazać m.in. czy mogło dojść do pojawienia się zakrzepicy. Źródła w rządzie Asturii podają, że mieszkanka tego regionu zmarła tydzień po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca.

W poniedziałek Hiszpania wstrzymała stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca w związku z pojawiającymi się informacjami, że w kilku państwach UE doprowadziła ona do pojawienia się zakrzepicy u zaszczepionych. W czwartek wieczorem, po ogłoszeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), że szczepionka jest „bezpieczna i skuteczna”, Hiszpania odwołała zawieszenie stosowania preparatu. Zastrzeżono jednak, że wznowienie szczepień nie nastąpi wcześniej niż w najbliższą środę.

W piątek rano zespół patologów ze szpitala w Marbelli poinformował jednak o wynikach autopsji 43-letniej nauczycielki. Kobieta zmarła po 11 dniach po przyjęciu szczepionki AstraZeneca. Według medyków nie było związku pomiędzy szczepieniem a zgonem. Autopsja wykazała, że zgon nastąpił w wyniku krwotoku, jaki pojawił się w jej mózgu z powodu tętniaka.