– Jestem bardzo zawiedziony, że niektórzy republikańscy gubernatorzy tak bardzo nonszalancko podchodzą do zdrowia tych dzieci. (...) To nie jest gra – powiedział Biden podczas wizyty w szkole średniej Brookland w Waszyngtonie. Prezydent skomentował w ten sposób zapowiedzi części gubernatorów o tym, że będą próbowali zablokować jego decyzję o wprowadzeniu obowiązku szczepień lub regularnych testów dla większości pracowników prywatnych firm w USA.

Podczas wizyty w Brookland Biden mówił o swoim planie, który ma zapewnić bezpieczną naukę w szkołach mimo fali pandemii, która przetacza się przez kraj, w tym o regularnych testach na obecność koronawirusa dla uczniów i nauczycieli. Wezwał przy tym władze wszystkich stanów, by wprowadziły obowiązek szczepień w szkołach dla nauczycieli i dzieci powyżej 12. roku życia. Jak dotąd takie przepisy wprowadziły jedynie pojedyncze okręgi szkolne, głównie w Kalifornii. W czwartek zrobił to drugi największy okręg w kraju, w Los Angeles.

Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił w czwartek, że wszyscy pracownicy dużych firm oraz medycy będą poddani obowiązkowym szczepieniom lub będą musieli regularnie wykonywać testy.

Szereg nowych wymagań wprowadzonych przez amerykańskiego prezydenta dotyczy przymusu szczepień przeciwko COVID-19 dla ponad 100 milionów Amerykanów, w tym dziesiątek milionów pracowników sektora prywatnego.

Podczas czwartkowego przemówienia w Białym Domu Joe Biden przedstawił kilka nowych zarządzeń wykonawczych i innych dyrektyw mających na celu „zwiększenie udziału zaszczepionej siły roboczej w firmach w całej Ameryce”.

– Byliśmy cierpliwi, ale nasza cierpliwość jest na wyczerpaniu, a wasza odmowa [szczepienia- przyp. red.] wszystkich nas kosztuje – stwierdził Joe Biden.

Rząd federalny wprowadził przepisy dotyczące obowiązkowych szczepień dla wszystkich amerykańskich firm zatrudniających ponad 100 pracowników.

– Departament Pracy opracowuje regułę nadzwyczajną, która będzie nakładać na wszystkich pracodawców zatrudniających 100 lub więcej pracowników obowiązek przedstawienia zaświadczenia, że ich pracownicy są w pełni zaszczepieni lub raz w tygodniu wykonali test na obecność koronawirusa – powiedział Biden.

– Tu nie chodzi o wolność czy osobisty wybór – dodał Biden, mówiąc, że „chodzi o ochronę siebie i otaczających cię osób”.

Zmiany w przepisach mają wejść w życie za kilka tygodni. Ich naruszenie będę zagrożone karą 14 tys. dolarów grzywny.

Decyzja Bidena wywołała mocną reakcję republikańskich gubernatorów niektórych stanów. Zapowiedzieli, że będą starali się zablokować nowe przepisy.

- Decyzja Bidena dotycząca obowiązkowych szczepień to atak na prywatne firmy. Wydałem nakaz wykonawczy chroniący prawo Teksańczyków do wyboru, czy zaszczepią się przeciwko COVID i dodałem ją do porządku obrad sesji specjalnej. Texas już pracuje nad powstrzymaniem tej próby przejęcia władzy – napisał na Twitterze Greg Abbott gubernator Teksasu.

- Floryda MUSI zwołać specjalną sesję, aby unieważnić przepisy szczepionkowe Bidena. Każdy urzędnik federalny, który próbuje je narzucić, powinien zostać aresztowany na miejscu i ścigany zgodnie z prawem Florydy – napisał z kolei republikański przedstawiciel stanu Floryda Anthony Sabatini.

Również Gubernator Nebraski Pete Ricketts wydał podobne oświadczenie.

- Nebraska przeciwstawi się przesadnym decyzjom prezydenta Bidena i będzie współpracować z Prokuratorem Generalnym, aby zbadać wszystkie nasze prawne opcje – napisał Ricketts w mediach społecznościowych.

 

PZ