W oświadczeniu wydanym w piątek, 17 września, Archidiecezja Manili powiedziała, że poza "lekką gorączką", arcybiskup "nie odczuwa żadnych innych objawów".

"Przebywa on na kwarantannie, przestrzegając ścisłych protokołów. Lekarze również monitorują jego stan"

- czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej Zgromadzenie Maryi Dziewicy poinformowało, że 62 z jego zakonnic i co najmniej 50 pracowników - opiekunów, pomocników medycznych i kierowców - również przeszło testy na obecność choroby.

W oświadczeniu wydanym 15 września, zgromadzenie zakonne podało, że infekcje zostały potwierdzone po tym, jak zakonnice zostały przebadane 10 września.

Zgromadzenie oświadczyło, że od 14 września cały klasztor znajdujący się w Quezon City "został zamknięty" i "w pełni współpracuje" z urzędnikami służby zdrowia.

Inne zgromadzenie zakonne, Siostry Ducha Świętego, również zgłosiło 22 przypadki zachorowań na COVID i jeden zgon. W jednym ze swoich klasztorów, który również znajduje się w stolicy kraju, 13 zakonnic i dziewięciu członków personelu miało pozytywny wynik testu na obecność COVID; zgromadzenie poinformowało, że jedna z zakonnic zmarła.

W oświadczeniu miejskiego oddziału epidemiologii i nadzoru nad chorobami stwierdzono, że rozpoczęto dochodzenie, w jaki sposób zakonnice zostały zarażone.

Zakonnice nadal czekały na szczepienia, według urzędników służby zdrowia, chociaż wszyscy członkowie personelu byli w pełni zaszczepieni.

Siostry powiedziały, że epidemia mogła być spowodowana przez bezobjawowego gościa jednej z jej starszych sióstr.

"Rzadko opuszczamy klasztor. Ale od czasu do czasu pozwalamy w pełni zaszczepionym gościom na odwiedziny, zwłaszcza jeśli są to członkowie rodziny naszych starszych sióstr"

- czytamy w oświadczeniu zgromadzenia.

W piątek na Filipinach odnotowano 20 336 nowych przypadków zachorowań na COVID-19, w tym ponad 300 zgonów - najwięcej od prawie miesiąca.

Całkowita liczba przypadków COVID-19 w kraju wynosi 2 324 475, z aktywnymi infekcjami na poziomie 188 108, czyli 8.1% ogółu.

Wskaźnik pozytywnych wyników wynosi 26,6% na podstawie wyników testów 75 766 osób, zgodnie z najnowszym biuletynem departamentu zdrowia, przekraczając jeden pozytywny wynik na każde cztery testy.

Eksperci twierdzili wcześniej, że do rekordowej liczby zakażeń w kraju przyczyniło się przenoszenie przez społeczność bardziej zakaźnego wariantu Delta, jak również łamanie przez społeczeństwo protokołów zdrowotnych.

Filipiny przeszły w tym tygodniu na poziom alarmowy kwarantanny, próbując powstrzymać rozprzestrzenianie się przypadków COVID-19 i jednocześnie próbując ożywić zniszczoną pandemią gospodarkę.