To nie zajmie dużo czasu - przewiduje prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, profesor Ernest Kuchar. Na 99 procent Europejska Agencja Leków wyda pozytywną rekomendację. Szczepionka jest, ponieważ i tak korzysta się z opakowań zbiorczych i szczepionkę się odmierza, to oznacza, że nawet w kolejny poniedziałek, 29 listopada mogą rozpocząć się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat - typuje specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Kuchar.

Po pozytywnej rekomendacji trzeba będzie zorganizować nieco inną procedurę szczepień dla dzieci z tej grupy - twierdzi krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii profesor Teresa Jackowska. Dawka dla dzieci w wieku 5-11 lat będzie mniejsza - dodaje.

Informacje o tym, że szczepienia dzieci przeciw koronawirusowi mogą rozpocząć się w przyszłym tygodniu, na początku grudnia potwierdził też wiceminister zdrowia Waldemar Kraska - czytamy. 

Mamy pełną świadomość tego, że przy drugiej i trzeciej fali sytuacja wyglądała inaczej niż przy czwartej fali. Tam była konieczność podejmowania takich decyzji, żeby przeciąć komunikację społeczną, kontakty społeczne w ramach których wirus się rozprzestrzenia. Dziś sytuacja jest inna, jest ciężka, ale nie tak, jak przy drugiej i trzeciej fali

 - twierdził minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek i zapowiadał, że dopóki służba zdrowia będzie wydolna, dzieci będą miały zajęcia w szkołach.