Czesława Gospodarek znana wszystkim jako Violetta Villas była najwybitniejszą polską piosenkarką. Miała pięciooktawowy głos oraz słuch absolutny. Jako jedna z nielicznych zrobiła karierę w Las Vegas śpiewając m.in. z Barbarą Streisand. 

Dziennikarz Bogusław Kaczyński zawsze powtarzał, że była fenomenem. Mimo to w Polsce nie doceniono jej. 

To było zjawisko. Piosenka, która zawsze wywołuje dreszczyk emocji, a oczy robią się mokre, to „Mamo, list do Ciebie piszę”. Kiedyś mówiła mi, że podczas wykonywania tej piosenki płakała prawdziwymi łzami

-powiedział Kaczyński. 

Villas bardzo często podkreślała swoją wiarę w Boga. Nigdy nie bała się pozdrawiać publiczność słowami "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus." W swojej garderobie miała obrazek Matki Boskiej i św. Krzysztofa. 

Pomimo, że w Polsce otrzymała tylko jedną nagrodę, za granicą została doceniona. W Stanach Zjednoczonych do dziś zobaczyć można ulicę, która powstała na jej cześć. 

Violetta Villas zmarła 5 grudnia 2011 roku w swoim domu w Lewinie Kłodzkim. Po jej śmierci w zagranicznych mediach pojawiło się wiele informacji na jej temat. Wspominała ją sama Barbara Streisand. 

Bardzo żałuję, że lepiej jej nie poznałam, Villas była wyjątkową osobą

-mówiła w rozmowie z dziennikarzami Barbara Streisand.