Jest wspólna deklaracja katolików i Żydów w sprawie etyki leczenia nieuleczalnie chorych i eutanazji

0
0
0
zastrzyk
zastrzyk / Pixabay

Czołowi izraelscy rabini i przywódcy Kościoła katolickiego podpisali wspólną deklarację w sprawie etyki leczenia nieuleczalnie chorych oraz odrzucenia wspomaganego samobójstwa i eutanazji, jednocześnie opowiadając się za poprawą opieki paliatywnej.

"Zarówno dla Żydów, jak i chrześcijan, opieka nad nieuleczalnie chorymi z wiarą, szacunkiem i miłością oznacza prawdziwe zapalanie światła wiary i nadziei w czasie spowitym ciemnością oraz poczuciem osamotnienia i opuszczenia zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich" - stwierdzili we wspólnej deklaracji na zakończenie niedawnego spotkania w Jerozolimie.

Delegacje Naczelnego Rabinatu Izraela i Komisji Stolicy Apostolskiej ds. Stosunków Religijnych z Żydami spotkały się w Jerozolimie w dniach 2-4 maja na 17. dwustronnym spotkaniu. Spotkanie było pierwszym od pięciu lat z powodu opóźnień spowodowanych epidemią Covid-19.

Tematem spotkania było "Żydowskie i katolickie podejście do nieuleczalnie chorych: zakazane, dozwolone i obowiązkowe".

Obie delegacje zgodziły się co do znaczenia "współczującej opieki paliatywnej i maksymalnego wysiłku w celu złagodzenia bólu i cierpienia". Ich wspólna deklaracja powoływała się na wspólną deklarację przywódców chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich z października 2019 r., w której odrzucono aktywną eutanazję i samobójstwo wspomagane przez lekarza, jednocześnie promując opiekę paliatywną.

Delegacji katolickiej przewodniczył kardynał Kurt Koch, przewodniczący Dykasterii ds. Promowania Jedności Chrześcijan. Dołączyli do niego łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Pierbattista Pizzaballa O.F.M.; arcybiskup Adolfo Tito Yllana, nuncjusz apostolski w Izraelu; włoski teolog arcybiskup Bruno Forte z Chieti-Vasto; biskup pomocniczy emeritus Giacinto-Boulos Marcuzzo z Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy; Msgr. Pier Francesco Fumagalli, konsultor Komisji ds. Relacji Religijnych z Żydami Dykasterii ds. Promowania Jedności Chrześcijan; oraz o. Norbert J. Hofmann S.D.B., sekretarz Komisji ds, sekretarz Komisji ds. Relacji Religijnych z Żydami.

Żydowskiej delegacji przewodniczył rabin Rasson Arussi, dyrektor generalny Naczelnego Rabinatu. Dołączyli do niego urodzony w Wielkiej Brytanii rabin Eliezer Simha Weisz, który obecnie zasiada w Radzie Naczelnego Rabinatu Izraela; rabin prof. Avraham Steinberg, etyk medyczny i neurolog dziecięcy; rabin David Rosen, były naczelny rabin Irlandii, który jest międzynarodowym dyrektorem ds. międzyreligijnych w Amerykańskim Komitecie Żydowskim; rabin Gidon Shlush z Nowego Jorku; oraz Yehudah Cohen i Oded Wiener, którzy są byłymi dyrektorami generalnymi Naczelnego Rabinatu Izraela.

 

 

 

Źródło: Catholicnewsagency

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną