Dzięki pracom AWPL-ZChR mieszkańcy rejonu wileńskiego korzystają z wszechstronnej opieki zdrowotnej

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Samorząd rejonu wileńskiego dokłada wszelkich starań, aby mieszkańcy rejonu otrzymywali wszechstronną, wykwalifikowaną opiekę zdrowotną.

Aby zachęcić młodych lekarzy do pracy w placówkach opieki zdrowotnej rejonu oraz zapewnić odpowiednie usługi lecznicze, od 2014 roku samorząd finansuje studia dla studentów-rezydentów. 

 

Od początku realizacji programu do 2023 roku, samorząd wraz z Centralną Przychodnią Rejonu Wileńskiego przeznaczył na ten projekt ponad 92 tys. Euro. 

 

Z programu skorzystało 6 studentów: kardiologów, lekarzy rodzinnych oraz neurolog. Po studiach młody lekarz zobowiązuje się przez 5 lat pracować w przychodni rejonu wileńskiego. 

 

Jak zaznaczyła Maria Rekść, wieloletnia mer rejonu wileńskiego z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, która stała u źródeł tej inicjatywy - „Cieszymy się z tego, że mamy możliwość wspierania rezydentów. Problem braku lekarzy jest powszechny, ogólnokrajowy, dlatego staramy się pozyskać młodych lekarzy i zachęcić, by zostali i pracowali w rejonie wileńskim. Pomoc, jakiej samorząd udziela studentom rezydentom, jest jedną z form dbania o naszych mieszkańców oraz ich zdrowie”. 

 

Warto podreślić, że to nie jedyna motywacja by medycy wybrali miejsce pracy na terytorium rejonu wileńskiego. 

 

Zgodnie z decyzją rady ubiegłej kadencji, z budżetu samorządu przeznacza się dodatkowe środki na wypłacanie dodatków do wynagrodzeń lekarzy rodzinnych oraz dla personelu pracującego z nimi. Zwracane są także koszty transportu w obie strony dla pracowników podróżujących do pracy z Wilna (na odległość ponad 20 km) do zakładów opieki zdrowotnej znajdujących się na terenie Samorządu Rejonu Wileńskiego. 

 

Aby poprawić dostępności usług ratownictwa medycznego dla wrażliwych grup mieszkańców (starszych mieszkańców położonych w rejonie przygranicznym gmin Bezdany, Bujwidze, Mickuny, Ławaryszki, Kowalczuki, Niemież, Rudomino, Mariampol, Rukojnie, Miedniki) zakupiono ambulans z nowoczesnym wyposażeniem. 

 

W roku 2024 w miejscu istniejącego starego budynku leczniczego we wsi Kalina w gminie Rzesza, planuje się budowę nowoczesnego trzypiętrowego szpitala leczenia wspomagającego i pielęgnacyjnego. Obecnie na terytorium rejonu wileńskiego działają cztery szpitale wspomagające leczniczo-pielęgnacyjne, podporządkowane Samorządowi Rejonu Wileńskiego. Są to wydziały Centralnej Przychodni Rejonu Wileńskiego w Czarnym Borze, Szumsku oraz planowany oddział we wsi Kalina, a także szpital wspomagający leczniczo-pielęgnacyjny w Niemenczynie (dział Przychodni w Niemenczynie).

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną