Światowe Dni Młodzieży przebiegają pod znakiem ekologii
Odkąd Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie zostały ogłoszone na 2019 r., organizatorzy twierdzą, że chcą, aby ich spotkanie było najbardziej ekologiczną edycją Światowych Dni Młodzieży.
Powołując się na ducha Laudato si', prezes fundacji ŚDM w Lizbonie - przyszły kardynał Américo Aguiar - w większości swoich wywiadów kładł nacisk na zielone kwestie.
Organizatorzy podjęli wiele działań, które, jak mają nadzieję, będą dobre dla Ziemi.
Ograniczono zużycie papieru, unikając dystrybucji jakichkolwiek materiałów drukowanych wśród pielgrzymów, umieszczając wszystko w aplikacji, która została zaprojektowana do pracy w trybie offline.
Wszyscy zarejestrowani pielgrzymi lub uczestnicy otrzymują butelki na wodę wielokrotnego napełniania, aby uniknąć miażdżenia jednorazowych plastikowych butelek.
Pojemniki używane do posiłków będą wykonane tylko z jednego materiału, aby ułatwić ich recykling.
Pielgrzymi będą mogli wybrać, jakie jedzenie zabiorą ze sobą, a jakie pozostawią, aby uniknąć marnowania żywności.
W trakcie całych Światowych Dni Młodzieży informacje na temat recyklingu są umieszczane w widocznym miejscu, ponieważ okazuje się, że kody kolorów dla pojemników do recyklingu nie są uniwersalne - a Amerykanie nie są przyzwyczajeni do sortowania swoich odpadów na różne kategorie.
Planiści dołożyli również starań, aby materiały budowlane były przyjazne dla środowiska, a także rozpoczęto kampanię, w ramach której posadzono już ponad 8000 drzew.
Pedro Madureira, pracownik zespołu odpowiedzialnego za organizację ŚDM, powiedział The Pillar, że te środki to coś więcej niż tylko dekoracja. Zielone plany były przedmiotem zainteresowania Światowych Dni Młodzieży od pierwszego dnia, nawet w siedzibie głównej, powiedział.
"Nie sądzę, byśmy kupili cokolwiek do biur. Wszystko zostało albo podarowane, albo odnowione. Nie ma jednorazowych sztućców ani naczyń, wszystko przynosimy z domu, aby uniknąć marnotrawstwa, lub sami je myjemy" - wyjaśnił Madureira.
"Nigdy nie byłam osobą, która przejmowała się recyklingiem, ale myślę, że to dobrze, że się tym przejmujemy i że ma to wpływ na mnie osobiście. Po ŚDM zacznę stosować niektóre z tych praktyk w moim codziennym życiu" - dodał 37-letni ojciec trójki dzieci.
Teresa Nazareth, która będzie gościć pielgrzymów w Lizbonie i jest zaangażowana w Economy of Francesco - inicjatywę zainicjowaną przez papieża Franciszka w celu przemyślenia globalnej gospodarki - uważa, że "ważne jest, aby pokazać papieżowi, że jesteśmy z nim w tej walce. I ważne jest, aby Kościół poparł kwestię zrównoważonego rozwoju, która dotyczy nas wszystkich, nawet jeśli czasami może wydawać się odległa, ideologiczna lub partyzancka. Troska o nasz wspólny dom nie jest problemem tej czy innej grupy, a papież dobrze zrobił, stawiając ten niewygodny temat na stole".
Z drugiej strony ta edycja jest krytykowana za gigantyczne koszty. Przygotowanie Światowych Dni Młodzieży miało kosztować w tym roku 160 milionów euro.
Źródło: pillarcatholic.com