Franciszek zmienia prawo kanoniczne dotyczące Opus Dei i wszelkich przyszłych prałatur personalnych

0
0
1
Villa Tevere – siedziba centralna Opus Dei w Rzymie
Villa Tevere – siedziba centralna Opus Dei w Rzymie / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1866987

Papież Franciszek zmienił we wtorek prawo kanoniczne dotyczące zarządzania Opus Dei i wszelkich przyszłych prałatur personalnych.

W motu proprio wydanym 8 sierpnia papież przyrównał prałaturę personalną do "publicznych stowarzyszeń duchownych prawa papieskiego z możliwością inkardynacji duchownych". Zdefiniował również rolę prałata jako "moderatora obdarzonego zdolnościami ordynariusza".

Motu proprio modyfikuje kanony 295 i 296 Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczące prałatur personalnych i natychmiast weszło w życie w dniu jego publikacji.

Zaktualizowane kanony stanowią teraz, że statuty, które regulują prałaturę personalną, mogą być "zatwierdzone lub wydane przez Stolicę Apostolską".

Do tej pory międzynarodowa organizacja katolicka Opus Dei jest jedyną prałaturą personalną w Kościele katolickim. Statut grupy nie został jeszcze zatwierdzony przez Stolicę Apostolską po jej nadzwyczajnym kongresie w kwietniu.

Opus Dei jest prałaturą personalną złożoną ze świeckich i świeckich oraz księży założoną przez św. Josemaríę Escrivę w 1928 roku. Escrivá nazwał organizację Opus Dei, aby podkreślić swoje przekonanie, że jej założenie było "dziełem Boga" - lub, po łacinie, "opus Dei".

Kanon 296 dotyczący zaangażowania świeckich w prałaturę personalną zawiera teraz również odniesienie do kanonu 107 i podkreśla, że "sposób tej organicznej współpracy oraz główne obowiązki i prawa z nią związane zostaną odpowiednio określone w statutach".

Zmiany opierają się na poprzednim dekrecie papieża w sprawie nadzoru nad Opus Dei z zeszłego roku w motu proprio "Strzec charyzmatu", w którym zadeklarowano, że jego przywódca, prałat, nie może już być biskupem.

W tekście dekretu papież Franciszek przypomniał również, że konstytucja apostolska Praedicate Evangelium przeniosła kompetencje nad prałaturami personalnymi do watykańskiej dykasterii ds. duchowieństwa.

Odpowiadając na najnowsze zmiany, rzecznik Opus Dei Manuel Sanchez powiedział CNA, że organizacja "zbada, jakie konsekwencje mogą mieć te zmiany dla konfiguracji prawnej Opus Dei, również w kontekście prac prowadzonych z dykasterią ds. duchowieństwa nad dostosowaniem statutów wymaganych przez motu proprio Ad Charisma Tuendum, w klimacie komunii z Ojcem Świętym".

Opus Dei ma około 90 000 członków - 98% z nich to osoby świeckie, z których większość to małżeństwa. Oprócz członków świeckich, około 1900 kapłanów inkardynowanych w różnych diecezjach na całym świecie należy do Stowarzyszenia Kapłańskiego Świętego Krzyża, stowarzyszenia duchownych nierozerwalnie związanych z Prałaturą Opus Dei.

Źródło: Catholicagencynews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną