Austriacka była minister spraw zagranicznych przenosi się do Rosji

0
0
5
Karin Kneissl
Karin Kneissl / Autorstwa Bundesministerium für Europa, Integration und Äußeres - Romreise Karin Kneissl (16. Jänner 2018), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67899288

W 2018 roku Karin Kneissl, ówczesna minister spraw zagranicznych neutralnej Austrii, trafiła na pierwsze strony gazet, gdy zaprosiła Putina na swój ślub. Wywołało to powszechną krytykę, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak niektóre kraje UE - z wyjątkiem Austrii - wydaliły wielu rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na atak środkiem paralityczno-drgawkowym na Siergieja Skripala w Salisbury.

58-latka opuściła rząd w następnym roku. Bardzo kontrowersyjna postać w swoim kraju, Kneissl przeniosła się do Francji we wrześniu 2020 roku i została gościnną felietonistką Russia Today, która jest powszechnie postrzegana jako propagandowe ramię Kremla.

W środowym poście na Telegramie wyraziła zdumienie, że jej przeprowadzka do Rosji stała się "polityczna" i stwierdziła, że przeniosła swoje "książki, ubrania i kucyki z Marsylii do Bejrutu za pośrednictwem DHL" w czerwcu 2022 r. po tym, jak została "wygnana" z Francji.


"Z powodu sankcji nie ma ani lotów, ani DHL [na przeprowadzkę do Rosji]", napisała. "Dlatego miałam możliwość towarzyszenia rosyjskiemu lotowi transportowemu z Syrii do Rosji, za co jestem bardzo wdzięczna".

W zeszłym tygodniu dwa kucyki Kneissl zostały przetransportowane do Petersburga samolotem wojskowym z rosyjskiej bazy lotniczej w Hmeimim w Syrii po tym, jak został on przekierowany z transportu wojsk, zgodnie z raportem rosyjskiego portalu śledczego The Insider.

W czerwcu Kneissl zaprezentowała Centrum Gorkiego - thinktank działający przy Uniwersytecie Petersburskim pod jej kierownictwem. Thinktank został utworzony, aby "pomóc zdefiniować politykę Federacji Rosyjskiej", ze szczególnym uwzględnieniem Bliskiego i Środkowego Wschodu.

W 2021 r. Kneissl dołączyła do zarządu rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft.

Ustąpiła ze stanowiska w maju 2022 r. po tym, jak Parlament Europejski przyjął rezolucję grożącą sankcjami wobec Europejczyków nadal zasiadających w zarządach dużych rosyjskich firm.

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną