Zbliża się Synod o synodalności. Co o nim wiemy?

0
0
3
Watykan
Watykan / Pixabay

Pierwsze watykańskie zgromadzenie światowego Synodu na temat synodalności rozpocznie się w październiku, gromadząc zarówno duchownych, jak i świeckich na prawie miesiąc dyskusji.

Synod na temat synodalności, zainicjowany przez papieża Franciszka w październiku 2021 r., to wieloletnie, ogólnoświatowe przedsięwzięcie, podczas którego katolicy zostali poproszeni o przesłanie informacji zwrotnych do swoich lokalnych diecezji na pytanie: "Do podjęcia jakich kroków zaprasza nas Duch Święty, abyśmy mogli wzrastać w naszej wspólnej podróży?".

Ogromny proces synodalny Kościoła katolickiego przeszedł już etapy diecezjalne, krajowe i kontynentalne. Jego kulminacją będą dwa globalne zgromadzenia w Watykanie. Pierwsze odbędzie się w dniach 4-28 października, a drugie w październiku 2024 r., aby doradzać papieżowi na temat "Dla Kościoła synodalnego: Komunia, uczestnictwo, misja".

Synodalność została zdefiniowana przez Międzynarodową Komisję Teologiczną Kongregacji Nauki Wiary w 2018 r. jako "działanie Ducha w komunii Ciała Chrystusa i w misyjnej podróży ludu Bożego".

Dokument przygotowawczy do synodu w 2021 r. określił synodalność jako "formę, styl i strukturę Kościoła".

Najnowszy dokument opublikowany przez Watykan dodaje, że synodalność można również rozumieć jako coś, co "nie wynika z ogłoszenia zasady, teorii lub formuły, ale rozwija się z gotowości do wejścia w dynamikę konstruktywnego, pełnego szacunku i modlitwy mówienia, słuchania i dialogu".

"U podstaw tego procesu leży akceptacja, zarówno osobista, jak i wspólnotowa, czegoś, co jest zarówno darem, jak i wyzwaniem: być Kościołem sióstr i braci w Chrystusie, którzy słuchają siebie nawzajem i którzy w ten sposób są stopniowo przemieniani przez Ducha" - czytamy w dokumencie.

Papież Franciszek powiedział, że wyobraża sobie Synod o synodalności jako "podróż w zgodzie z Duchem Świętym, a nie parlament domagający się praw i potrzeb zgodnie z agendą świata, ani okazję do podążania tam, gdzie wieje wiatr, ale okazję do bycia posłusznym tchnieniu Ducha Świętego".

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną