Najnowsze dane: Niemcy najbardziej ucierpią na światowym spowolnieniu gospodarczym

0
0
2
Kryzys
Kryzys / Pixabay

Oczekuje się, że Niemcy odczują największy wpływ spowolnienia światowej gospodarki spowodowanego wyższymi stopami procentowymi i słabszym handlem światowym, ostrzegła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

W negatywnych prognozach dla światowej gospodarki organizacja z siedzibą w Paryżu stwierdziła, że największa gospodarka Europy będzie prawdopodobnie jedynym krajem G20 poza Argentyną, który skurczy się w tym roku podczas szerszego międzynarodowego spowolnienia.

Po silniejszym niż oczekiwano początku 2023 r., któremu pomogły niższe ceny energii i złagodzenie przez Chiny ograniczeń Covid, OECD stwierdziła, że aktywność w wiodących krajach spowolniła pod koniec roku przed słabszym rokiem 2024.

Wpływ wyższych stóp procentowych na walkę z niebotycznie wysoką inflacją po inwazji Rosji na Ukrainę zwiększył presję na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, podczas gdy niemiecka gospodarka, w której dominuje produkcja, zmaga się ze słabszymi wolumenami handlu światowego.

Wzrost w Chinach - ważnym partnerze handlowym Niemiec - był słabszy niż przewidywano, według OECD, podczas gdy działalność gospodarcza w całej Europie była pod presją upartej inflacji i wyższych stóp procentowych.

Obniżając prognozy wzrostu w swoich tymczasowych prognozach gospodarczych, OECD stwierdziła, że niemiecka gospodarka jest na dobrej drodze do skurczenia się o 0,2% w tym roku, w porównaniu z szacunkami zerowego wzrostu dokonanymi w czerwcu. Wydano również najostrzejszą obniżkę ratingu Niemiec spośród krajów UE objętych raportem na 2024 r., prognozując wzrost o 0,9%, w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami na poziomie 1,3%.

Clare Lombardelli, główna ekonomistka OECD, powiedziała: "Obserwujesz słabszy wzrost w całej Europie, ale Niemcy są prawdopodobnie największym przykładem. Widać wpływ inflacji na realne dochody. Tłumi to popyt konsumpcyjny. Widać też wpływ zacieśniania polityki pieniężnej.

"Niemcy, być może bardziej niż inne gospodarki UE, odczuwają skutki spowolnienia w Chinach. Dużo eksportują do Chin, a także importują, więc jest to kombinacja czynników".

Powiedziała, że OECD nie spodziewa się recesji w żadnej z dużych gospodarek, choć ostrzegła, że aktywność pozostanie słaba i ostrzegła, że istnieje ryzyko dla prognozy, jeśli inflacja pozostanie uporczywie wysoka lub aktywność spadnie.

Źródło: Guardian

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną