Izrael idzie w nowoczesność. Stworzono czołg wspomagany przez sztuczną inteligencję

0
0
3
Czołg Merkawa
Czołg Merkawa / Wikimedia

Po pięciu latach prac badawczych przeprowadzonych w Izraelu przez wojsko i firmy zbrojeniowe, minister obrony Joaw Galant przedstawił najnowszy model czołgu, który wykorzystuje systemy sztucznej inteligencji. Według izraelskiego resortu obrony, nowy czołg Merkawa piątej generacji, z przydomkiem "Barak" (co po hebrajsku oznacza "błyskawica"), stanowi prawdziwą rewolucję na polu bitwy.

Nowy Merkawa jest wyposażony w najnowocześniejszą technologię, w tym systemy sztucznej inteligencji, które znacząco zwiększają jego skuteczność i zdolność do generowania raportów wywiadowczych zarówno dla samego czołgu, jak i dla innych jednostek wojska. Resort obrony podkreśla, że siła ognia najnowszej Merkawy została znacznie zwiększona, co przekłada się na poprawę celności i siły rażenia czołgu. Nowością są sensory wykorzystujące sztuczną inteligencję, które pozwalają na samodzielne wykrywanie celów i szybkie atakowanie ich.

Nowa broń Izraela

Dowódca czołgu będzie wyposażony w hełm opracowany przez firmę Elbit, przypominający hełm pilota myśliwca. Ten hełm zapewnia pełny widok otoczenia i wyświetla istotne informacje o toczącej się walce. System umożliwia 360-stopniowe skanowanie poprzez ruch głową i lokalizowanie celów w czasie rzeczywistym za pomocą sztucznej inteligencji.

Firma Elbit, twórca tego rozwiązania, nazwanego IronVision, podkreśla, że hełm generuje obraz, który pozwala załodze "widzieć" przez pancerz pojazdu, co pomaga przekraczać ograniczenia widoczności i zwiększa wydajność i bezpieczeństwo misji żołnierzy.

Dodatkowo system obronny czołgu składa się z radaru, który wykrywa nadlatujące pociski i przewiduje ich trajektorie, oraz wyrzutni, które wystrzeliwują metalowe granulki, powodując detonację nadlatujących pocisków lub rakiet z dala od czołgu.

Merkawa jest głównym czołgiem bojowym Sił Obronnych Izraela od lat 80. Piąta generacja tego pojazdu, w wersji Barak, ma ostatecznie zastąpić poprzednie modele i stać się głównym czołgiem bojowym izraelskiego wojska, zwiększając jego zdolności operacyjne i skuteczność na polu bitwy.

Kobiety w armii

Izrael idzie z duchem czasu nie tylko jeżeli chodzi o sprzęt wojskowy. Rozpoczynając od końca 2024 roku, kobiety będą miały możliwość służby w najbardziej elitarnych jednostkach izraelskich sił specjalnych, w tym w Sajjeret Matkal, zgodnie z decyzją Sił Obronnych Izraela (IDF). Ta zmiana jest wynikiem interwencji Sądu Najwyższego, który zażądał wyjaśnienia, dlaczego kobiety nie miały dostępu do wszystkich jednostek wojskowych.

IDF ogłosiły we wtorek, że rozpoczną proces rekrutacji kobiet do Sajjeret Matkal oraz dwóch innych jednostek, które dotychczas były niedostępne dla kobiet. Począwszy od końca 2024 roku, kobiety będą miały możliwość ubiegania się o stanowiska w tych jednostkach.

 

Dziennik "Haarec" przypomina, że debata na temat służby kobiet w tych jednostkach rozpoczęła się w 2020 roku, kiedy cztery młode Izraelki złożyły petycję do Sądu Najwyższego, domagając się, aby kobiety mogły dołączyć do dowolnej jednostki IDF, w tym Sajjeret Matkal, jednostki marynarki wojennej Shajetet 13 oraz tajnej jednostki antyterrorystycznej Duwdewan.

„Jeszcze wiele do zrobienia”

Organizacja Forum Dworah, która działa na rzecz udziału kobiet w procesie podejmowania decyzji dotyczących bezpieczeństwa narodowego, przyjęła z zadowoleniem decyzję IDF, oświadczając, że "wyjątkowe i wysoce zmotywowane kobiety, które zintegrują się z tymi jednostkami, przyniosą im ogromne korzyści".

Jednakże zaznaczono, że ta decyzja wciąż nie otwiera kobietom dostępu do wszystkich stanowisk, jak to wymaga ustawa o służbie obronnej. IDF podkreśliły, że proces selekcji kobiet-żołnierzy do tych programów pilotażowych będzie identyczny jak w przypadku mężczyzn, co oznacza, że kobiety będą mogły ubiegać się o stanowiska bojowe bez żadnych ograniczeń wstępnych, tak jak mężczyźni.

Sajjeret Matkal jest jednostką specjalną, która zajmuje się zbieraniem danych wywiadowczych na terenie, prowadzeniem głębokiego rekonesansu za liniami wroga w celu pozyskania strategicznych informacji, a także przeprowadzaniem tajnych operacji antyterrorystycznych, operacji ratowania zakładników oraz działań specjalnych i rozpoznania poza granicami Izraela. W przeszłości byli członkowie tej jednostki obejmowali stanowiska premiera, takie jak Benjamin Netanjahu, Ehud Barak oraz Naftali Bennett.

 

WO

Źródło: pch24.pl, tvn24.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną