Jest decyzja. Górski Karabach przestanie istnieć
Separatystyczny rząd Górskiego Karabachu ogłosił w czwartek, że rozwiąże się, a nieuznawana republika przestanie istnieć do 1 stycznia 2024 roku.
Posunięcie to nastąpiło po tym, jak Azerbejdżan przeprowadził błyskawiczną ofensywę w celu odzyskania pełnej kontroli nad swoim separatystycznym regionem i zażądał, aby ormiańskie wojska w Górskim Karabachu złożyły broń, a separatystyczny rząd sam się rozwiązał.
Dekret w tej sprawie został podpisany przez separatystycznego prezydenta regionu Samvela Shakhramanyana. Dokument powołuje się na porozumienie osiągnięte w zeszłym tygodniu w celu zakończenia walk, zgodnie z którym Azerbejdżan pozwoli na "swobodne, dobrowolne i nieograniczone przemieszczanie się" mieszkańców Górskiego Karabachu i w zamian rozbroi wojska w Armenii.
Górski Karabach to region Azerbejdżanu, który znalazł się pod kontrolą etnicznych sił ormiańskich, wspieranych przez ormiańskie wojsko, w separatystycznych walkach, które zakończyły się w 1994 roku. Podczas sześciotygodniowej wojny w 2020 r. Azerbejdżan odzyskał część Górskiego Karabachu wraz z otaczającym go terytorium, do którego siły ormiańskie rościły sobie prawo podczas wcześniejszego konfliktu.
W grudniu Azerbejdżan nałożył blokadę na jedyną drogę łączącą Górski Karabach z Armenią, twierdząc, że rząd Armenii wykorzystuje tę drogę do wydobycia minerałów i nielegalnych dostaw broni dla sił separatystycznych w regionie.
Armenia zarzuciła, że zamknięcie drogi uniemożliwiło dostawy podstawowej żywności i paliwa dla około 120 000 mieszkańców Górskiego Karabachu. Azerbejdżan odrzucił to oskarżenie, argumentując, że region może otrzymywać dostawy przez azerbejdżańskie miasto Aghdam - rozwiązanie od dawna odrzucane przez władze Górskiego Karabachu, które nazwały je strategią Azerbejdżanu mającą na celu przejęcie kontroli nad regionem.
Po zniesieniu blokady w wyniku ofensywy i porozumienia o zawieszeniu broni, w którym pośredniczyli rosyjscy żołnierze sił pokojowych, ponad połowa ludności Górskiego Karabachu - 65 000 - uciekła do Armenii.
Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
Źródło: ap news