Ateny chcą zmienić umowę między UE a Turcją w sprawie migrantów
Ateny chcą rozszerzyć porozumienie migracyjne z Turcją, powiedział grecki minister spraw wewnętrznych Dimitrios Kairidis.
Unia Europejska osiągnęła kontrowersyjne porozumienie z Turcją w szczytowym momencie kryzysu migracyjnego w marcu 2016 roku. Przewidywało ono, że wszyscy nieudokumentowani migranci przybywający z Turcji na greckie wyspy bez dopuszczalnych wniosków o azyl powinni zostać odesłani do Turcji.
Jednak obecnie umowa ta "nie działa, Turcja nie przyjmuje z powrotem ludzi" - powiedział Kairidis w rozmowie z POLITICO.
"Widzimy już pewną poprawę w terenie, zwłaszcza na granicy lądowej" - powiedział Kairidis.
Napięcia między Atenami a Ankarą w kwestii migracji i sporów terytorialnych często były wysokie. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zerwał stosunki z Grecją po tym, jak w maju 2022 r. Mitsotakis wezwał amerykańskich ustawodawców do zablokowania sprzedaży broni do Turcji. Jednak szybka reakcja Grecji na niszczycielskie trzęsienia ziemi w Turcji w lutym tego roku stworzyła nowe tło dla dwustronnych stosunków. Tego lata greccy i tureccy przywódcy uzgodnili nowy początek rozmów.
A po ostatnich wyborach w Turcji, które Erdoğan nieznacznie wygrał, Ankara wyraziła ponowne zainteresowanie negocjacjami w sprawie przystąpienia Turcji do UE, które według przywódców w 2018 r. "utknęły w martwym punkcie". W czerwcu tego roku Rada Europejska zwróciła się do Komisji Europejskiej i czołowego unijnego dyplomaty Josepa Borrella o przedstawienie raportu na temat stanu stosunków z Turcją.
Kairidis powiedział, że nadszedł czas, aby "ożywić, odmłodzić i rozszerzyć" porozumienie migracyjne między UE a Turcją. "Przed nami jeszcze długa droga", dodał, w tym "miejsce na poprawę zarówno w zakresie ochrony granicy, jak i zwalczania sieci przemytniczych".
Źródło: POLITICO