Meloni wygrywa w sporze z UE w sprawie reformy migracyjnej
Włochy poparły porozumienie po uzyskaniu symbolicznego ustępstwa w sprawie humanitarnych misji ratunkowych.
Kraje UE osiągnęły w środę porozumienie w sprawie ostatniego elementu flagowego pakietu migracyjnego.
W ramach ustępstwa mającego na celu uzyskanie kluczowego poparcia Włoch, wersja tekstu rozpowszechniona we wtorek wieczorem i widziana przez POLITICO usunęła preferowane przez Niemcy odniesienie do misji ratunkowych prowadzonych przez organizacje pozarządowe.
Kraje UE zatwierdziły porozumienie w środę rano, przy czym Polska i Węgry głosowały przeciwko, podczas gdy Austria, Czechy i Słowacja wstrzymały się od głosu.
Posunięcie to toruje drogę do osiągnięcia przez UE porozumienia w sprawie reformy przepisów azylowych po prawie 10 latach nieudanych prób.
Włochy, jako kraj pierwszej linii frontu radzący sobie z rosnącą liczbą migrantów, miały kluczowe znaczenie dla odblokowania porozumienia w sprawie tzw. rozporządzenia kryzysowego, które szczegółowo określa środki mające na celu zmniejszenie presji na kraje graniczne UE borykające się z gwałtownym wzrostem liczby osób ubiegających się o azyl.
Włochy niespodziewanie zablokowały wstępny kompromis podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych w ubiegły czwartek, na którym Niemcy wycofały swoje weto; niemieccy Zieloni wyrazili obawy dotyczące praw migrantów związanych z rozporządzeniem kryzysowym.
Na tym spotkaniu prawicowy rząd Włoch sprzeciwił się sformułowaniom, które bardziej wspierały rolę misji organizacji pozarządowych w ratowaniu migrantów na morzu, co zostało zaproponowane w celu zaangażowania Niemiec.
Wtorkowa wersja tekstu usunęła jedną z dwóch wzmianek o misjach ratunkowych organizacji pozarządowych - jedyną, która była wiążąca - w symbolicznym posunięciu mającym uspokoić obawy Włoch. Według trzech dyplomatów, którym przyznano anonimowość w celu omówienia spraw wewnętrznych, nowy tekst uzgodniony przez ambasadorów UE w środę zaostrzył pozostałe sformułowania dotyczące organizacji pozarządowych.
Trzej dyplomaci opisali to posunięcie jako porażkę niemieckich Zielonych i zwycięstwo włoskiego rządu. Jeden z dyplomatów zasugerował, że Niemcy liczą na to, że Parlament Europejski przywróci język sprzyjający misjom ratunkowym organizacji pozarządowych w dalszych negocjacjach.
Źródło: POLITICO