Rosja zapowiedziała ważną decyzję w sprawie broni jądrowej

0
0
2
Broń atomowa
Broń atomowa / Pixabay

Rosja wycofa ratyfikację traktatu o zakazie prób jądrowych.

USA potępiają oświadczenie Michaiła Uljanowa, mówiąc, że "niepotrzebnie zagraża globalnej normie" przeciwko próbom jądrowym.

Wysłannik Rosji do Organizacji Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO) powiedział, że Moskwa cofnie ratyfikację paktu, co Waszyngton potępił jako zagrażające "globalnej normie" przeciwko próbom jądrowym.

Piątkowe oświadczenie Michaiła Uljanowa dodało nowego paliwa do napięć między Rosją a USA w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę i sporami o kontrolę zbrojeń między największymi światowymi potęgami nuklearnymi.

Uljanow, wysłannik Moskwy do CTBTO, powiedział na X, znanym wcześniej jako Twitter: "#Rosja planuje cofnąć ratyfikację (która miała miejsce w 2000 roku) Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych.

"Celem jest zrównanie się z #USA, które podpisały traktat, ale go nie ratyfikowały. Cofnięcie nie oznacza zamiaru wznowienia testów jądrowych".

Chociaż Stany Zjednoczone podpisały traktat, ale go nie ratyfikowały, od 1992 r. przestrzegają moratorium na próbne wybuchy broni jądrowej, którego, jak twierdzą, nie planują porzucić.

"Jesteśmy zaniepokojeni dzisiejszymi komentarzami ambasadora Uljanowa w Wiedniu" - powiedział w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu USA. "Takie posunięcie ze strony jakiegokolwiek państwa niepotrzebnie zagraża globalnej normie zakazującej przeprowadzania prób z materiałami wybuchowymi".

Robert Floyd, sekretarz wykonawczy Organizacji Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową (CTBTO), powiedział, że byłoby "niepokojące i głęboko niefortunne, gdyby którekolwiek z państw-sygnatariuszy ponownie rozważyło ratyfikację CTBT".

Prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował, że Rosja może wycofać swoją ratyfikację porozumienia CTBT z 1996 roku, aby "odzwierciedlić" Stany Zjednoczone dzień wcześniej.

Przemawiając w Soczi w czwartek, Putin kilkakrotnie odniósł się do broni jądrowej. Powiedział, że "nie jest gotowy powiedzieć teraz, czy naprawdę musimy lub nie musimy przeprowadzać testów".

"Z reguły eksperci twierdzą, że w przypadku nowej broni - trzeba się upewnić, że specjalna głowica będzie działać bezawaryjnie" - powiedział Putin.

Jakikolwiek rosyjski test nuklearny byłby pierwszym od 1990 roku, ostatniego przeprowadzonego przez Związek Radziecki. Ponowne testy przeprowadzone przez mocarstwo nuklearne zniweczyłyby jeden z głównych postępów w nierozprzestrzenianiu broni jądrowej od czasów zimnej wojny.

Od czasu całkowitej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Putin i inni rosyjscy urzędnicy często zwracali uwagę na arsenał nuklearny tego kraju, największy na świecie, próbując zniechęcić inne kraje do pomocy Ukrainie w odparciu inwazji.

Źródło: Guardian

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną