ONZ: "Kryzys klimatyczny nie jest neutralny płciowo"

0
0
4
Kobieta
Kobieta / Pixabay

ONZ wzywa do większego skupienia polityki na kobietach w kontekście kryzysu klimatycznego.

Według raportu opublikowanego we wtorek przez Fundusz Ludnościowy ONZ (UNFPA) i Queen Mary University of London, spośród 119 krajów, które opublikowały plany, tylko 38 uwzględnia dostęp do antykoncepcji, usług zdrowotnych dla matek i noworodków, a zaledwie 15 odnosi się do przemocy wobec kobiet.

Raport jest pierwszym, który bada, czy plany klimatyczne odnoszą się do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.

Wzywa on więcej krajów do uznania nieproporcjonalnego wpływu kryzysu klimatycznego na kobiety i dziewczęta oraz do podjęcia dalszych działań.

Rosnące temperatury zostały powiązane z gorszym zdrowiem matek i powikłaniami w czasie ciąży, takimi jak cukrzyca ciążowa. Ekstremalne upały wiążą się z wcześniejszymi porodami i wzrostem liczby martwych urodzeń.

W raporcie stwierdzono, że kryzys klimatyczny pogłębił istniejące nierówności. Na przykład we wschodniej i południowej Afryce cyklony tropikalne uszkodziły obiekty służby zdrowia, zakłócając dostęp do usług zdrowotnych dla matek i pomagając w rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez wodę, takich jak cholera.

Dodano, że huragany i susze zwiększają ryzyko przemocy ze względu na płeć i małżeństw dzieci, ponieważ rodziny w stresie są mniej zdolne do wspierania córek i starają się je wydać za mąż.

Angela Baschieri, doradca ds. populacji i rozwoju w UNFPA i jedna z autorek raportu, powiedziała: "Jeśli spojrzymy na plan działania na rzecz kobiet i dziewcząt, plany krajowe pokazują, że jest jeszcze wiele do zrobienia.

"Wiemy, że zmiany klimatu mają nieproporcjonalny wpływ na kobiety i nie są neutralne pod względem płci, więc istnieje potrzeba zajęcia się tymi lukami i skutkami".

W raporcie podkreślono kraje, które podejmują działania. Paragwaj, Seszele i Benin określiły potrzebę budowania systemów opieki zdrowotnej odpornych na zmiany klimatu, umożliwiających kobietom bezpieczny poród i dostęp do usług zdrowotnych.

Dziewięć krajów, w tym Salwador, Sierra Leone i Gwinea, uwzględniło politykę lub interwencje mające na celu przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć.

Tylko Dominika wspomniała o potrzebie antykoncepcji, pomimo dowodów na zakłócenia w usługach planowania rodziny podczas katastrof związanych z klimatem.

Wietnam jest jedynym krajem, który przyznał, że małżeństwa dzieci zdarzają się częściej w czasach kryzysu, ponieważ rodziny starają się zmniejszyć swoje obciążenie ekonomiczne (na przykład małżeństwa dziewcząt w wieku od 11 do 14 lat wzrosły o połowę w Bangladeszu w latach, w których fala upałów trwała miesiąc).

"Klimat cofa nas w walce o równość płci. Naszym celem byłoby upewnienie się, że polityka klimatyczna uznaje zróżnicowany wpływ na kobiety i bierze go pod uwagę przy opracowywaniu polityki" - powiedział Baschieri.

Źródło: Guardian

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną